Rekord Guinnessa w Gdańsku

i

Autor: Gdansk.pl/Paulina Gołąb

rekordy

Jest nowy rekord Guinnessa! To warkocz św. Katarzyny w Gdańsku

2023-08-18 20:33

Nazwę Warkocz Św. Katarzyny otrzymał rekordowo długi zegar z wahadłem. Najdłuższy mechanizm mierzy 31,25 metra i można go zobaczyć w gdańsku. Został specjalnie zaprojektowany a dziś oficjalnie ogłoszony: rekordowym.

18 sierpnia 2023 roku przejdzie w gdańsku do historii. Miasto zawalczyło o wpis do księgi rekordów Giunnessa. Rekordowym obiektem jest zegar z najdłuższym wahadłem na świecie.

Żyjemy w czasach, kiedy każdego dnia i tygodnia słyszymy i czytamy o różnych rekordach, które są wpisywane do Księgi Rekordów Guinnessa. Te osiągane przez Gdańsk nie wynikają jednak z potrzeby rywalizacji, tylko z wielkiej miłości do naszego miasta. Staramy się by było ono jeszcze bardziej ciekawe i atrakcyjne, zarówno dla naszych mieszkanek i mieszkańców, jak i turystów. W tej chwili, w Gdańsku, mamy dwa zapisane w księdze rekordy. Czy dzisiaj uda się sprostać temu trzeciemu wyzwaniu? Jestem o tym przekonany i wierzę, że kolejny, gdański rekord wpiszemy do Księgi Guinnessa

mówił Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Rekordy Guinnessa w Gdańsku

Ustanowiony rekord Guinnessa - zegar z najdłuższym wahadłem na świecie - jest trzecim takim w Gdańsku. Dwa poprzednie ustanowiono podczas powitania nowego millennium w 2000 roku w kategorii „największa liczba osób dzwoniąca dzwoneczkami” oraz w 2022 roku w kategorii „największa bryła bursztynu na świecie”.

Zegar z wahadłem powstał specjalnie po to, by przyciągnąć turystów.  W Muzeum Nauki Gdańskiej, oddziale Muzeum Gdańska, odbyła się oficjalna próba ustanowienia Rekordu Guinnessa. Pomysłodawczynią była Anna Zbierska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, która zaraziła nim dr. inż. Grzegorza Szychlińskiego - konstruktora chronometru.

Zegarem jest samo wahadło. Mechanizm, który wahadłu towarzyszy, stworzony z wielu kółek zębatych jest tylko licznikiem jego wahnięć. Czas odmierza natomiast wahadło. Pewien udział ma tutaj prąd, który zastępuje siłę człowieka, który nie musi już podkręcać ciężarka do góry. Jest on co kilkanaście minut podciągany maleńkim silniczkiem i stanowi ciężar napędowy 

– mówił dr. inż. Grzegorz Szychliński.

Nad prawidłowym przebiegiem ustanowienia rekordu czuwała sędzia Guinnessa Paulina Garczyk. Nad laserowym pomiarem długości wahadła, tj. osobno soczewki i strun czuwali z kolei eksperci z Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku: dyrektor Tomasz Michalik, Olaf Ulman i Agnieszka Filipiak a także Krzysztof Stelmaszyk z Gdańskich Usług Metrologicznych.

Z małymi trudnościami technicznymi pomiar się udał. Wynik otrzymany przez specjalistów jest prawidłowy. Jest taki sam, jak wychodził podczas wczorajszych prób, dlatego uznajemy go za oficjalny

- podsumowała pomiary Paulina Garczyk, sędzia Biura Rekordów.

Tym samym potwierdziła ustanowienie nowego Rekordu Guinnessa: "to w Gdańsku znajduje się zegar z najdłuższym wahadłem na świecie".

Rekordowy chronometr zyskał też nową nazwę. W konkursie zwyciężyła nazwa: "Warkocz św. Katarzyny". 

Warkocz św. Katarzyny jest udostępniony zwiedzającym w ramach wystawy stałej prezentowanej w Muzeum Nauki Gdańskiej. Otwarty w sezonie letnim oddział Muzeum Gdańska będzie czynny do 3 września 2023 roku w poniedziałki w godzinach 12.00-18.00, a w pozostałe dni tygodnia w godzinach 10.00-18.00. Od 4 września do 1 października zegar będzie można zobaczyć od piątku do niedzieli w godzinach 10.00-16.00.

GALERIA: Jarmark Św. Dominika w Gdańsku

Pomorskie. Dworzec Główny w Gdańsku w końcu otwarty! Tak wygląda po remoncie