Znaki oznaczające strefę zakazów

i

Autor: pixabay/wikipedia

komunikacja

Jeden znak, a kilka zakazów i nakazów. Na pewno wiesz o wszystkich?

Każdy kierowca powinien mieć kodeks drogowy w małym palcu. Życie, życiem i okazuje się, że wielu z nich nie ma pojęcia czym różnią się jedna z najważniejszych znaków - ograniczające prędkość. W przepisach znajdziemy kilka rozwiązań, a niektóre oznaczają więcej niż jeden nakaz. Sprawdź, czy ty znasz te przepisy!

To pułapka dla kierowców - mówią niektórzy. Wystarczy jednak znać to, co znać powinniśmy, nic ponad to. Przyjrzymy się kilku znakom z którymi kierowcy mają najwięcej problemów. 

Ten znak działa inaczej niż wszystkie. Kiedy zostaje anulowany?

Znak drogowy B-43, oznacza "strefę ograniczonej prędkości", jest stosowany na terenach zabudowanych. Znak znajdziemy na osiedlach, na których jest duży ruch, a organizacja ruchu jest wprowadzona w wyjątkowy sposób ze wzglądu na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. 

Zgodnie z ogólnymi przepisami ruchu drogowego, skrzyżowania zazwyczaj anulują ograniczenia prędkości. Aby więc utrzymać określone ograniczenie na dłuższym odcinku drogi, konieczne byłoby wielokrotne powtarzanie znaku B-33, czyli "ograniczenie prędkości". To jednak generowałoby problemy dla zarządcy drogi, byłoby kosztowne i mogłoby prowadzić do utrudnień oraz zmniejszenia czytelności innych znaków drogowych.

Znaki oznaczające strefę zakazów

i

Autor: pixabay/wikipedia

Strefa ruchu - kiedy jest oznaczona i co oznacza?

Przejeżdżając obok znaku B-43, nie tylko wjeżdżamy na odcinek drogi z ograniczeniem prędkości, ale również w strefę, w której obowiązuje to ograniczenie. Wciąż obowiązuje ograniczenie! Zwykłe ograniczenie prędkości znakiem okrągłym obowiązuje tylko do kolejnego skrzyżowania i traci ważność przy zmianie kierunku ruchu. Znak oznaczający ograniczenie prędkości w strefie działa inaczej - obowiązuje aż do "oficjalnego odwołania" znaku.

Jeszcze więcej znaczeń ma znak drogowy Strefa Zamieszkania czyli D-40.

Strefa zamieszkania to obszar, w którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, czyli:

  • pierwszeństwo pieszych przed pojazdami;
  • ograniczenia prędkości do 20 km/h;
  • parkowanie tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Znak oznaczający strefę zamieszkania znajdziemy przede wszystkim w osiedlach mieszkaniowych, w dzielnicach willowych i zabytkowych (starówkach). Ustalenie takich stref powinno być poprzedzone szczegółową analizą zasadności ich umieszczenia, opartą m.in. na statystyce wypadków drogowych.

Na skrzyżowaniach dróg w strefie zamieszkania pierwszeństwo nie powinno być określone znakami, z wyjątkiem skrzyżowań, na których, ze względu na ograniczoną widoczność. Często jednak gminy oznaczają dodatkowo skrzyżowania malująć znak "x" przed każdym skrzyżowaniem. 

GALERIA: Najzabawniejsze nazwy miejscowości w Pomorskim. Znasz je?

Pomorskie. Nowe pociągi w Trójmieście. IMPULSY na trasie