Jakie płyną korzyści z sauny?
Sauna - albo się ją kocha albo nienawidzi. To pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność (to zależne od rodzaju sauny). Taka "kąpiel" trwa kilka-kilkanaście minut. Czas uzależniony jest m.in. od naszego organizmu. Zazwyczaj niższe osoby o większej wadze mogą dłużej być w łaźni niż osoby wyższe i chudsze.
Sauna ma właściwości poprawiające krążenie. Rozgrzanie i schładzanie ciała wzmacnia naczynia krwionośne.
Jednak najważniejszy jest relaks i wyciszenie. Sauna stymuluje produkcję m.in. endorfin, czyli hormonów szczęścia.
Kolejny plus to poprawa odporności. Dzięki wysokiej temperaturze z ciała usuwane są toksyny. Gruczoły łojowe pozbywają się nadmiaru sebum, a skóra jest bardziej dotleniona. Łaźnie polecane są także osobami, które doznają kontuzji czy uprawiają pracę fizyczną i sport. Taka kąpiel odpręża ścięgna, naderwane mięśnie i przynosi ulgę przy bólach reumatycznych i korzonkach.
To jednak nie koniec korzyści. Sauna oczyszcza drogi oddechowe. To niezwykle pomocne dla osób borykających się z zapaleniem zatok. Ponadto zalecana jest wszystkim, którzy zmagają się z chorobami zwyrodnienia stawów, atopowym zapaleniem skóry, astmą oskrzelową, trądzikiem.
Dla kogo nie jest sauna?
Z sauny nie powinny korzystać osoby, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe, przebyły niedawno zabiegi chirurgiczne, mają implanty ortopedyczne, nadużywają alkoholu i kokainy. Ponadto łaźnie nie są miejscem dla kobiet w ciąży, osobami zmagającymi się z problemami kardiologicznymi (niewydolność serca, krążenia i wieńcowa ze stenokardią spoczynkową, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego oraz inne choroby serca i nadciśnienia).
Sauna na wiosnę
Dlaczego warto wybrać się wiosną na saunę? Jeśli trudno ci jest przyzwyczaić się do gorących dni, to możesz "wyćwiczyć" swój organizm w saunie. Warto to zrobić przed upałami. Ponadto oczyszcza ciało z toksyn i pozwala zregenerować organizm po zimie.
Jak przygotować się do sauny?
Przed wyjściem na saunę, nie jedz dużego posiłku. Weź prysznic i zmyj z twarzy makijażu. Pod żadnym pozorem nie wchodź do rozgrzanego pomieszczenia z biżuterią - rozgrzane metale mogą cię poparzyć. Zarezerwuj czas dla siebie - warto wybrać sobie 2 wolne godziny. Pamiętajmy, że to ma być nasz relaks.
Zapoznaj się także z zasadami wybranej sauny. Nie wszędzie może korzystać w stroju kąpielowym i bieliźnie.
Gdzie na saunę w Trójmieście? Fani łaźni będą zadowoleni [GALERIA]
Oto zestawienie saun w Trójmieście: