Gdynia z czystym powietrzem? Miasto postawiło na dekarbonizację

i

Autor: gdynia.pl

Gdynia

Gdynia z czystym powietrzem? Miasto postawiło na dekarbonizację

2024-05-17 8:53

Ma korzystnie wpłynąć na środowisko i podnieść jakość życia mieszkańców. Dekarbonizacja elektrociepłowni i zmiana źródeł ciepła to główne cele przyświecające otwartej 16 maja kotłowni rezerwowo-szczytowej nr 2 w Gdyni. Ma zastąpić największy ciepłowniczy kocioł węglowy w mieście.

Dobry kierunek już od 2016 roku

Proces odchodzenia od węgla rozpoczął się już kilka lat temu. Projekt rozpoczęto w 2016 r. wtedy zrealizowano ,,Etap 0”, czyli stworzono kotłownię rezerwowo-szczytową nr. 1, dzięki której zrezygnowano z mazutu, jako źródła paliwa i zwiększono potencjał o 60 MW. W 2024 r. w ramach ,,Etapu 1”, uruchomiono kocioł parowy K10, a 16 maja udało się otworzyć kotłownię rezerwowo-szczytową nr 2. Nowa kotłownia zastąpiła największy ciepłowniczy kocioł węglowy, który funkcjonował od lat siedemdziesiątych – w sumie przepracował blisko 100 tys. godzin. Nowa inwestycja spowoduje zmniejszenie o 20 tys. ton węgla rocznie, a trwałe wycofanie kotłów węglowych korzystanie wpłynie na jakość powietrza w Gdyni.

Dobra wiadomość dla Gdyni, dobra wiadomość dla mieszkańców, dla turystów – wyłączamy blok węglowy, który spalał 20 tysięcy ton węgla rocznie. Zapewniliśmy redukcję emisji wynikającą ze zmiany paliwa z węgla, początkowo na lekki olej opałowy, a później na gaz – sięgają 90-95%. Zmieniamy źródła zasilania Gdyni w ciepło, redukujemy emisyjność tych źródeł. To jest symbol tego, jak zmienia się polska energetyka. Staramy się, aby była coraz bardziej zeroemisyjna, niskoemisyjna, żebyśmy wszyscy oddychali czystym powietrzem.

- przekazał podczas otwarcie Dariusz Marzec, prezes zarządu PGE 

Pierwszy etap spowoduje obniżenie emisji:

  • tlenków siarki o 88%,
  • lenków azotu o 67%
  • pyłków o 90%

Drugi etap zapewni jeszcze większą redukcję emisji, poprzez uruchomienie agregatów kogeneracyjnych (gazowych), a także doprowadzenie gazu za pomocą gazociągu już do 2026 r. Docelowo inwestycje umożliwią całkowite przejście na paliwo gazowe. W ramach ,,Etapu 3" ma zostać uruchomiony kocioł biomasowy - obecnie trwają przygotowania do optymalnego wdrożenia inwestycji. Koszt projektu wynosi 40 mln zł. Całkowity plan dekarbonizacji gdyńskiej elektrociepłowni zakłada, że do 2030 roku – 100% produkowanego ciepła będzie pochodziło z paliw innych niż węglowe, a do 2050 r. elektrociepłownia w Gdyni stanie się zeroemisyjna.

GALERIA: Pierwsza kobieta sędzia żużlowa na świecie. Gdańszczanka walczy o wpis do księgi Guinnessa

Pomorskie. Kolejka przed budką z lodami. Uda się ją uratować?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.