Rumia

i

Autor: UM Rumia

Życie miasta

Gdynia będzie sąsiadować z miejscowością Rëmiô? Sprawdź, co zmieni ostatnie głosowanie

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy Rumia na Rëmiô. Inicjatywa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego spodobała się mieszkańcom. Kiedy możemy spodziewać się zmiany w nazwie miejscowości?

Przedstawiciele rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapragnęli by do łask wróciła kaszubska nazwa miasta. Jak podkreślają, Rumia jest kaszubskim miastem, a jej nazwa (Rëmiô) wywodzi się prawdopodobnie od starosłowiańskiego lub starogermańskiego słowa raum, co oznacza miejsce, przestrzeń.

W mieście zorganizowano więc konsultacje społeczne, a w ramach nich głosowanie. Konsultacje trwały od 20 marca do 3 kwietnia włącznie. Każdy mieszkaniec mógł się wypowiedzieć odpowiadając na pytanie:

 „Czy jest Pan/Pani za ustaleniem dodatkowej nazwy miasta w języku kaszubskim (Rëmiô), obok używanej urzędowo nazwy Rumi w języku polskim?”

Czy mieszkańcy Rumi chcą zmiany nazwy?

Wyniki głosowania przyniosły jeden przekaz: pomysł ma szansę na realizację. Łącznie wypełnionych zostało 1014 kart. Za wprowadzeniem kaszubskiej nazwy miasta opowiedziało się niespełna 66% głosujących (652 głosy), natomiast przeciwnych inicjatywie było 33,3% głosujących (329 głosów). 7 osób wstrzymało się od głosu, a 26 papierowych kart zostało uznanych za nieważne.

Z pewnością Rumię zamieszkują w większości nie-Kaszubi, ale myślę, że wielu z nich w konsultacjach zagłosowało na tak. Przyjezdni skręcający z obwodnicy Trójmiasta i jadący na przykład nad morze, zauważą, że tu też mieszkają Kaszubi. Teraz ostateczna decyzja należy do Rady Miejskiej Rumi i chciałbym, aby odpowiednia uchwała została szybko podjęta i jeszcze przed sezonem letnim dwujęzyczne tablice pojawiły się na rogatkach miasta

- mówi Józef Lanc, prezes rumskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Konsultacje stanowią pierwszy krok w kierunku ustanowienia pomocniczej nazwy miasta. Następnym etapem będzie przygotowanie uchwały i poddanie jej pod głosowanie radnych. Jeśli większość przedstawicieli Rady Miejskiej Rumi będzie na tak, urzędnicy zwrócą się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przygotowanie i sfinansowanie tablic z dodatkową nazwą Rëmiô, które miałyby się pojawić na granicach miasta. Pomysłodawcy pomysłu są zadowoleni z frekwencji głosowania, liczą, że inicjatywa doczeka się realizacji.

e-Polska. Debata: Ku cyfrowej przyszłości w bezgotówkowym świecie