Gdański Tydzień Demokracji potrwa cały tydzień. Co czeka nas w programie?

i

Autor: gdansk.pl

Gdański Tydzień Demokracji własnie ruszył! Znamy szczegółowy program

2022-09-12 8:33

Od poniedziałku do niedzieli, 12-18 września, w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się 6. Gdański Tydzień Demokracji. Wydarzenie to nawiązuje do ustanowionego przez ONZ Międzynarodowego Dnia Demokracji, które przypada corocznie 15 września. Udział jest bezpłatny, jednak na część wydarzeń obowiązują zapisy. Po raz pierwszy integralną częścią wydarzenia stały się Gdańskie Targi Książki.

Pierwsza edycja Gdańskiego Tygodnia Demokracji odbyła się we wrześniu 2016 roku z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza. Ideą wydarzenia są dyskusje, wykłady ekspertów i poszukiwanie rozwiązań dla aktualnych problemów. W tegorocznym programie m.in. kongres „Solidarni w rozwoju - Aktywni dla rozwoju”, Gdańskie Targi Książki i Gdańskie Lekcje Obywatelskie.

Gdański Tydzień Demokracji - PROGRAM

Siedem dni potrwa w Gdańsku święto demokracji. Konferencja zapowiadająca Gdański Tydzień Demokracji odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności. Organizatorzy zapraszają 12 września na kongres SOLIDARNI W ROZWOJU – AKTYWNI W ROZWOJU. Dzień później odbędzie się na Oruni Górnej spotkanie prezydent Aleksandry Dulkiewicz z mieszkańcami. 14 i 15 września będą miały miejsce GDAŃSKIE LEKCJE OBYWATELSKIE oraz debaty z czołowymi dziennikarzami polskich mediów o dezinformacji i dziennikarstwie śledczym, a od piątku do niedzieli (16-18.09) odbędą się czwarte Gdańskie Targi Książki. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Europejskim Centrum Solidarności, wstęp jest wolny, część wydarzeń ma charakter zamknięty.

14 i 15 września o godz. 18.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności odbędą się dwie debaty. Pierwszego dnia „Wojna to strach, ból i...dezinformacja. Jak obronić się przed fake newsem?”, natomiast drugiego „Dziennikarstwo śledcze na straży prawdy i demokracji. Misja, a nie sensacja”. W obu debatach wezmą udział dziennikarze ogólnopolskich mediów. 

Cały program dostępny jest na oficjalnej stronie miasta Gdańsk.

Solidarni w rozwoju - Aktywni dla rozwoju

Społeczeństwo - solidarność - rozwój - wspólnota - demokracja w czasach permanentnego kryzysu to hasła tegorocznego kongresu, który odbędzie się w dniach 12-13 września. Kongres jest częścią programu Europejskiej Stolicy Wolontariatu Gdańsk 2022.

Celem kongresu jest wypracowanie rekomendacji na przyszłość, które mogą stać się podstawą do wprowadzenia zmian ustawowych, systemowych oraz społecznych, w tym zmian w obszarze uregulowań ustawowych i rozwiązań samorządowych.

Podstawowym pytaniem o demokrację, staje się pytanie o kondycję, w jakiej znajdujemy się jako społeczeństwo, a także pytanie, w jaki sposób w demokracji uczestniczymy. W trakcie kongresu poszukiwane będą odpowiedzi na pytania: czego nauczyła nas pandemia, a czego obecny kryzys uchodźczy? Czy i jak zarządzać aktywnością obywatelską? W jaki sposób budujemy polski i europejski kapitał wspólnotowy?

Szczegółowy program dostępny jest w załączniku oraz na stronie internetowej kongresu, natomiast zapisy na dostępne są poprzez formularz zgłoszeniowy.

Gdańskie Lekcje Obywatelskie

Jest to projekt skierowany zarówno do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, jak też ponadpodstawowych, jednak materiały dla nauczycieli zostały tak opracowane, że dla każdego poziomu wiekowego przystosowano treści zgodnie z możliwościami intelektualnymi i emocjonalnymi dzieci i młodzieży.

Uczniowie w trakcie zajęć mają okazję dowiedzieć się, w jaki sposób mogą się angażować w rozwiązywanie problemów społeczności lokalnej. Poznają różne formy osiągania celów, np. budżet obywatelski, panele obywatelskie, wolontariat, Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska. Jednym z ważnych punktów programu jest zapoznanie uczniów z miejskimi działaniami na rzecz demokratycznego zrównoważenia.

Rozpoczęciem tegorocznego cyklu Gdańskich Lekcji Obywatelskich będą mini wykłady dla uczniów i nauczycieli podczas Gdańskiego Tygodnia Demokracji. Rozpoczną się one w środę, 14 września o godz. 9.00 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności. W trakcie poruszone zostaną tematy wszystkich 6 lekcji obywatelskich m.in. przedsiębiorstwo i sprawczość, od prawdy do fake newsa i wolontariat.

Od pajdy chleba ze smalcem po świeże ostrygi. Lublin gościł "Europejski Festiwal Smaku".