Ceny opału idą w górę! Czym tanio ogrzać dom?

i

Autor: ri / CC0 / pixabay.com Ceny opału idą w górę! Czym tanio ogrzać dom?

Gdańsk. Złóż deklaracje CEEB. To ostatnia szansa dla spóźnialskich!

2022-06-30 8:52

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków CEEB to specjalna baza danych dotycząca źródeł ciepła zainstalowanych w domach na terenie poszczególnych gmin. Dla spóźnialskich w czwartek 30 czerwca, w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 8/12, stanowiska do składania deklaracji CEEB będą czynne aż do godziny 22.00.

CEEB - co to jest?

- Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków CEEB to specjalna baza danych dotycząca źródeł ciepła zainstalowanych w domach na terenie poszczególnych gmin. Właściciele i zarządcy nieruchomości zobowiązani są do składania deklaracji, w których informują o sposobie ogrzewania swoich domów. W ten sposób powstanie "mapa" emisyjności budynków w całym kraju - przypomina Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Ponad Niespełna połowa Dla tych, co odkładają na ostatnią chwilę 

Wnioski dotyczące sposobu ogrzewania budynków mieszkalnych i niemieszkalnych przyjmowane są od wielu tygodni. Niestety w dalszym ciągu wiele osób zwleka ze złożeniem deklaracji.  

- Z całej puli budynków przypisanych do obszaru naszego miasta, który wynosi prawie 47 tys. punktów adresowych, do tej pory wpłynęło do nas zalewie 43 procent wniosków (stan na 28 czerwca, godz. 15.00 - red.) - podkreśla Mariusz Sadłowski, dyrektor Biura Energetyki.

Mieszkańcy od samego początku byli namawiani do składania deklaracji za pośrednictwem Internetu.

- To bardzo szybka i wygodna metoda. Mamy jednak świadomość, że nie każdy może albo chce robić to w taki właśnie sposób. Problemem może być tu, chociażby profil zaufany. Pamiętajmy, że wielu obywateli jeszcze nie korzysta z tego udogodnienia. Sporo osób po prostu potrzebuje pomocy przy wypełnieniu wniosku, dlatego wolą to zrobić w obecności urzędnika. Rozumiemy też, że część naszych klientów nie jest w stanie przyjść do urzędu w godzinach jego pracy. I co bardzo ważne, pamiętamy, że w naturze ludzkiej leży odkładanie spraw na ostatnią chwilę - mówi Mariusz Sadłowski, dyrektor Biura Energetyki.

30 czerwca to ostatni dzień składania deklaracji CEEB

To właśnie z myślą o tych, którzy do tej pory nie dopełnili tego obowiązku, a zależy im na tym, aby zrobić to poprzez osobistą wizytę w urzędzie, uruchomiona została specjalna akcja pod hasłem „Ostatni dzień deklaracji CEEB”.

W czwartek, 30 czerwca, czyli w ostatnim dniu, w którym możliwe będzie złożenie wniosku, czas pracy stanowisk dedykowanych do tego zadania zostanie wydłużony. W Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody 8/12 urzędnicy przyjmować będą deklarację aż do godziny 22.00.

- Nasi urzędnicy będą czekać na tych, którzy wpisują się w powyższy opis, aż do późnych godzin wieczornych - dodaje Mariusz Sadłowski.

Ostatnie dni na złożenie deklaracji

Zgłoszenia muszą dokonać wszyscy właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których znajduje się źródło ciepła o mocy do 1MW. Właściciele lub zarządcy nieruchomości, w których ogrzewanie zostało zainstalowane przed 1 lipca 2021 roku, na złożenie deklaracji mają czas do 30 czerwca 2022 r. Natomiast ci, których źródło ciepła rozpoczęło działanie już po 1 lipca 2021, muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu dwóch tygodni od momentu jego uruchomienia. 

- Osoby, które tego nie zrobią, muszą liczyć się z wysokimi mandatami, nawet do 5 tysięcy złotych. Warto to zrobić, tym bardziej że wpis do tego rejestru daje możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju programach rządowych - tłumaczy Piotr Borawski. 

Online lub w urzędzie    

- Procedura jest bardzo prosta. Deklarujemy jedynie jakie posiadamy źródło ciepła, ilość i w przypadku kotłów na paliwo stałe, rodzaj tego paliwa. Co bardzo ważne, deklarację ma obowiązek złożyć każda nieruchomość. Dotyczy to budynków mieszkalnych i niemieszkalnych. Muszą to zrobić właściciele lub zarządcy tych budynków. Warto więc dopilnować swoich zarządców, czy złożyli deklaracje w odpowiednim terminie - mówi Mariusz Sadłowski.   

Deklaracje można składać na dwa sposoby

Zdecydowanie łatwiejszą i wygodniejszą formą jest wypełnienie formularza na stronie www.zone.gunb.gov.pl lub https://ceeb.gov.pl/.Jeżeli jednak ktoś chciałby przekazać informacje o sposobie ogrzewania swojego domu w formie papierowej, należy wypełnić formularz odręcznie i wysłać go pocztą na adres: Urząd Miejski, Biuro Energetyki, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk. Mieszkańcy, którzy chcą złożyć deklarację osobiście, mogą to zrobić w oddziałach Urzędu Miejskiego.

Szczegółowe informacje, instrukcje oraz wzory formularzy dostępne są na stronie BIP.

Tomasz Trela: PiS przekupuje policjantów