Wszystkie domki i kontenery mają charakter mieszkalny. Różnią się metrażem i dostosowaniem do pełnionej funkcji. Kilkuosobowe domki wyposażone są tak, by mogły w nich mieszkać np. potrzebujące mamy z dziećmi. Osiem kontenerów to izolatki dla osób bezdomnych, w tym także dla niepełnosprawnych. Dwa pozostałe to ambulatorium oraz miejsce dekontaminacji, czyli rodzaj łaźni, gdzie można odkazić powierzchnię ciała i przedmiotów.
W obiektach na stałe przybywa personel. Straż miejska i policja patrolują teren oraz okolicę. Działania monitorujące podopiecznych odbywać się będą zgodnie ze standardami pracy z osobami bezdomnymi oraz obowiązującymi w stanie epidemii przepisami o kwarantannie – w ich myśl służby mundurowe są zobligowane do kontroli osób poddanych izolacji. Kwarantanna odbywa się także we współpracy ze służbami sanitarnymi.
W obiektach tymczasowe schronienie znajdą osoby doświadczające kryzysu bezdomności, wymagające kwarantanny w związku z wprowadzonymi obostrzeniami epidemicznymi i jednocześnie oczekujące na miejsce w schronisku czy noclegowni. Cały kompleks pomieści jednorazowo około 30 potrzebujących. Na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, obsługą obiektów oraz opieką nad ich mieszkańcami zajmie się Towarzystwo Wspierania Potrzebujących Przystań. Działania monitorujące podopiecznych odbywać się będą zgodnie ze standardami pracy z osobami bezdomnymi. Koszt całej inwestycji poniosło Miasto Gdańsk.