Badania wskazujące z jakich form transportu korzystają gdańszczanki i gdańszczanie wykazały, że ponad 20% wszystkich podróży odbywa się pieszo, zwłaszcza na niewielkich odległościach. Przemieszczanie się na piechotę jest korzystne dla zdrowia, nie prowadzi do emisji zanieczyszczeń, gazów cieplarnianych i hałasu, sprzyja interakcjom.
Wzrastająca świadomość ekologiczna, ale także trwająca sytuacja pandemiczna spowodowały, że wymagania wobec dostępności i jakości przestrzeni dla pieszych wzrosły. Znaczenie i rola ruchu pieszego ma odzwierciedlenie w dokumentach strategicznych rozwoju Gdańska - Strategia Rozwoju Gdańska 2030 Plus, Program Operacyjny Mobilność i Transport. Bezpieczne ciągi piesze, chodniki o parametrach zapewniających optymalny poziom komfortu, dojścia wyznaczone po możliwie najkrótszej trasie i w otoczeniu zachęcającym do podróży pieszej, mają zasadnicze znaczenie dla tworzenia zrównoważonej mobilności miejskiej. Są jednym z głównych wyznaczników jakości przestrzeni publicznej i jakości życia nas wszystkich.
Oficjalny zakres obowiązków pełnomocnika:
-koordynowanie i monitorowanie działalności jednostek organizacyjnych Gdańska oraz komórek organizacyjnych Urzędu Miejskiego w Gdańsku w zakresie planowania, przygotowania i realizacji inwestycji oraz podejmowania innych przedsięwzięć, projektów i działań, mających wpływ na warunki poruszania się pieszo i kształtowanie zrównoważonej mobilności miejskiej;-nadzór nad programami inwestycyjnymi poprawy warunków ruchu pieszego, w tym nad „Programem budowy i modernizacji chodników”;-opiniowanie dokumentacji projektowych mających wpływ na warunki poruszania się pieszo;koordynowanie, inicjowanie i inspirowanie działań Gminy zmierzających do wzmocnienia wizerunku Gdańska jako miasta przyjaznego pieszym.Rozpoczynając swoją pracę, pełnomocnik skupi się na działaniach przygotowujących poprawę połączeń ciągów pieszych z przystankami komunikacji miejskiej i polepszeniu warunków sprzyjających docieraniu pieszo do szkół.
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Pieszych
Grzegorz Krajewski dotychczas pracował w Referacie Mobilności Aktywnej, gdzie zajmował się m.in. opiniowaniem projektów infrastrukturalnych w zakresie pieszo-rowerowym, koordynował projekty dofinansowane ze środków UE promujące przemieszczanie się pieszo i rowerem. W latach 2017 - 2019 koordynował organizację Kongresu Mobilności Aktywnej, największej w tej części Europy konferencji poświęconej niezmotoryzowanym formom przemieszczana się. Jest współautorem gdańskich strategicznych programów operacyjnych Mobilny Gdańsk oraz Mobilność i Transport.