Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska składa się z trzech części. Pierwszy moduł - edukacyjny - skierowany jest głównie do młodzieży szkół ponadpodstawowych, a skorzystanie z niego jest nieobowiązkowe. Drugi moduł - wsparcia psychologicznego adresowany jest do par borykających się z problemem bezpłodności oraz ich najbliższych. Trzeci z modułów - medyczny, obejmuje dofinansowanie leczenia niepłodności z wykorzystaniem procedury in vitro.
– Z modułu medycznego skorzystać mogą gdańszczanki i gdańszczanie, małżeństwa oraz pary nieformalne, którzy mieszkają w naszym mieście od minimum roku oraz opłacają tu podatki. Weryfikacja następuje przez wgląd w pierwsze strony deklaracji podatkowej PIT za ostatni rok podatkowy – tłumaczy Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.
Warunkiem medycznym kwalifikacji do tego modułu jest wiek kobiety, określony w przedziale 20-40 lat (warunkowo do 42 lat). W ramach modułu możliwe jest również zabezpieczenie materiału genetycznego dla osób od 18. roku życia w związku z chorobą, której leczenie może wymagać zastosowania procedur gonadotoksycznych.
Gdańsk to pierwsze miasto na Pomorzu, które podjęło decyzję o wsparciu prokreacji mieszkańców.