Profesor Grzegorz Węgrzyn, UG

i

Autor: Uniwersytet Gdański

nauka

Gdańscy naukowcy opatentowali nową metodę leczenia. To może być przełom!

Patent Europejski został już nadany - naukowcy opatentowali technologię, która pozwala wykorzystać genisteinę w leczeniu choroby Huntingtona.

Praca badaczy skupia się na jednym - stworzyć takie możliwości technologiczne, by firmy farmaceutyczne zaczęły produkować lek. Szanse są ogromne, bo mowa o spowolnieniu lub nawet całkowitym zahamowaniu choroby Huntingtona!

Związek popularnie nazywany genisteiną czyli dokładnie zastosowanie 5,7-dihydroksy-3-(4-hydroksyfenylo)-4H-1-benzopiran-4-onu w procesie technologii medycznej ma jeden cel, który brzmi już prosto: Całkowite zatrzymanie rozwoju choroby Huntingtona.

 Nad wynalazkiem pracował zespół badawczy, w skład którego wchodzą naukowcy z Wydziału Biologii UG: prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, dr Sylwia Barańska, dr Aleksandra Hać i dr hab. Karolina Pierzynowska

Choroba Huntingtona należy do grupy genetycznych chorób neurodegeneracyjnych. W krajach rozwiniętych choroba występuje z częstotliwością około 1 na 15 000 osób i stanowi poważne obciążenie ekonomiczne ze względu na wysokie koszty opieki nad chorymi, wynoszące około 25 tysięcy euro za osobę rocznie.

Pomimo prowadzonych badań, dotychczas nie powstała skuteczna metoda leczenia choroby Huntingtona. Istniejące terapie farmakologiczne oraz fizjoterapie służą przede wszystkim złagodzeniu objawów choroby.

W naszych badaniach wykazaliśmy, że związek chemiczny objęty patentem powoduje obniżenie poziomu toksycznego białka w komórkach pochodzących od pacjentów z chorobą Huntingtona w modelu komórkowym tej choroby oraz w modelu zwierzęcym (myszy). Ponadto uzyskaliśmy zdecydowaną poprawę, a nawet normalizację, behawioru myszy z chorobą Huntingtona po zastosowaniu proponowanego preparatu leczniczego. Daje to nadzieję na nowy, skuteczny lek na tę dotychczas nieuleczalną i prowadzącą do przedwczesnej śmierci chorobę.

- mówi prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn.

Przeprowadzone badania wykazały pozytywne działanie genisteiny w postaci wzrostu przeżywalności komórek. Opisana metoda powoduje obniżenie poziomu zmutowanej formy huntingtyny w hodowlach komórek ludzkich.

Wcześniej zespół naukowców UG pod okiem profesora Węgrzyna wykorzystał genisteinę w tworzeniu wynalazku do walki z Alzhaimerem.  Patent otrzymano w 2021 roku. 

Fakt, że mamy te dwa patenty na dwie choroby, z których jedna - choroba Alzheimera dotyczy większej liczby pacjentów, daje nadzieję, że zainteresować się nimi mogą firmy farmaceutyczne - mówi dr hab. Karolina Pierzynowska.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

GALERIA: Zatrzymanie gangu narkotykowego

Pomorskie. Protest rolników w Wejherowie