Elektrownia atomowa. Zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.com Elektrownia atomowa. Zdjęcie poglądowe

Firma, która zbuduje elektrownię atomową na Pomorzu wybrana? Są pierwsze informacje

2022-10-19 12:52

Nadmorska lokalizacja Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo (powiat wejherowski, woj. pomorskie) jest preferowanym miejscem pod budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował inwestotr spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Pojawiły się też pierwsze informacje dotyczące firmy, która ją wybuduje.

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce - lokalizacja wybrana. Gdzie zostanie wybudowana?

Lokalizację Lubiatowo-Kopalino (gm. Choczewo, pow. wejherowski, woj. pomorskie) wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 r. szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Te wykazały, że spełnia ona wszystkie wymagania środowiskowe stawiane tego typu obiektom i jest bezpieczna dla mieszkańców - podkreśliły Polskie Elektrownie Jądrowe.

Druga potencjalna rozpatrywana lokalizacja leżała nad jeziorem Żarnowieckim.

Spółka PEJ zaznaczyła, że wyniki analiz zostały umieszczone w "Raporcie o oddziaływaniu inwestycji na środowisko", który jest pierwszym tego typu opracowaniem w Polsce sporządzonym dla elektrowni jądrowej.

Polskie Elektrownie Jądrowe będą się teraz ubiegać o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych - zaznaczyła spółka.

"Zależy nam na tym, by cały proces inwestycyjny w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce był od samego początku prowadzony w sposób transparentny, odpowiedzialny i z zachowaniem najwyższych standardów"

- zaznaczył cytowany w informacji spółki prezes PEJ Tomasz Stępień. Dlatego, jak podkreślił, wieloletnia i kompleksowa analiza lokalizacji była dla spółki w ostatnich latach priorytetem podkreślił.

Wybór technologii dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce rząd miał ogłosić w ubiegły tygodniu. W mediach z kolei pojawiły się informację o firmie, która ma zająć się sprawą budowy "atomówki" 

Kto wybuduje pierwszą polską elektrownię atomową? Firma ma zostać wybrana

Jak zaznacza Business Insider, o polski kontrakt jądrowy walczą obecnie trzy firmy: amerykański Westinghouse, francuski EDF i koreański KHNP. Z informacji jakie posiada portal wynika, że polski rząd miał zająć się tą kwestią na wtorkowym posiedzeniu, ale ostatecznie dyskusję przełożono — najwcześniej na przyszły tydzień.

Nasze źródła wskazują jednocześnie, że sprawa budowy pierwszej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu w rejonie miejscowości Lubiatowo i Kopalino, jest już rozstrzygnięta, choć formalnej decyzji jeszcze nie ma. Do tej inwestycji ma zostać wybrany Westinghouse. Nie jest to zaskoczeniem, bo Amerykanie od dawna byli wskazywani jako faworyci w tym wyścigu.

- czytamy. 

Kiedy elektrownia atomowa w Polsce? Pomorska "atomówka" ma powstać w najbliższych latach

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.