Octopus Film Festival organizują pasjonaci, dla których kino jest przede wszystkim wspaniałym doświadczeniem i wielką przygodą. Do tej przygody będzie można dołączyć w dniach 3-8 sierpnia. A w imponującym programie każdy znajdzie coś dla siebie.
Specjalnością Octopusa są pokazy w niecodziennych miejscach korespondujących ze sztafażem filmu. Podczas tej edycji zaplanowano m.in. pokaz filmu „Łowcy Androidów”, który odbędzie się w sobotę, 7 sierpnia, na placu przed Elektrociepłownią w Gdańsku. Unikatowym wydarzeniem festiwalu będzie Seans Ukryty, czyli pokaz, którego szczegóły do ostatniej chwili trzymane są w tajemnicy. Jaki film i gdzie zobaczą widzowie? O tym trzeba przekonać się osobiście w niedzielę, 8 sierpnia.
Jak piszą organizatorzy, najważniejszym punktem tegorocznego programu jest Konkurs Główny. Zostaną w nim premierowo pokazane najciekawsze i najbardziej zaskakujące filmy gatunkowe z całego świata.
W tegorocznym Konkursie znajdą się między innymi takie tytuły jak pokazywana na SXSW rotoskopowa animacja dla dorosłych „Spine of Night”, kafkowsko-cronenbergowski „Mosquito State” Filipa Jana Rymszy (pokazywany wcześniej w Wenecji), „Spree” prosto z festiwalu w Sundance czy horror „Bloodthirsty”, który miał światową premierę na Fantastic Fest.
Po seansach widzowie będą mogli ocenić obejrzane tytuły i przyznać – po raz drugi w historii Octopusa – Nagrodę Publiczności festiwalu.
Pokazy festiwalowe podzielone są na sekcje. Poza Konkursem Głównym jest także m.in. Malinobranie, VHS Hell, Modus Operandi czy Midnight Movies. Każda z sekcji gromadzi wyjątkowe dzieła światowego kina. Wyjątkowe pod względem brutalności, kiczu, scenariuszowego absurdu i szaleństwa czy po prostu tak złe, że… aż trzeba je zobaczyć.
W tym roku kontynuowana jest tradycja seansu z lektorem na żywo. W środę, 3 sierpnia, w programie zaplanowano pokaz kultowego filmu „Nagi instynkt”. Dialogi do thrillera Paula Verhoevena na żywo przeczyta Katarzyna Figura. Aktorka będzie też gościem festiwalu i na spotkaniu z widzami opowie o swoich przygodach przygodzie z kinem gatunkowym i nie tylko.
Nieodłączną częścią Octopusa są filmy dokumentalne opowiadające o historii kina. W tym roku zaprezentowane zostaną trzy tytuły, w tym dwa –"Gęstwa mroczna, dni zaklęte" i "Królowie wideo" – jako pierwszy festiwal w Polsce.
Organizatorzy Octopus Film Festival w jednym z cykli programu chcą przypomnieć historię i fenomen programu kryminalnego „997”. Gośćmi specjalnego wydarzenia będą Michał Fajbusiewicz – autor i prezenter programu – i dr Krzysztof Grzegorzewski z Uniwersytetu Łódzkiego, który pracuje obecnie nad monografią „997”. Widzowie będą więc mieli okazję nie tylko zobaczyć wybrane fragmenty, ale też dowiedzieć się, jak wyglądały kulisy pracy nad „997” i jakie zagadki kryminalne mroziły krew w żyłach polskich widzów w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.
O szczegółach wydarzenia można przeczytać na stronie Octopus Film Festival.