zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Kulinaria

Fasolka po bretońsku: mamy na to patent! Co zrobić by była miękka i kremowa?

Im starsze danie, tym więcej wariacji na temat przepisu możemy znaleźć. Tak jest też z fasolką po bretońsku. Najtrudniejsze w tym daniu jest jednak oczekiwanie i długi czas przygotowania. Jak go skrócić i uzyskać kremowa danie? Podajemy kilka patentów, których na pewno nie znasz. Moczenie fasoli to za mało!

Twarda fasola w fasolce po bretońsku

Moczenie ziaren fasoli, jeszcze zanim zaczniemy przygotowywać potrawę to podstawa, ale to nie jest wystarczający sposób, by danie było kremowe, a czas gotowania możliwie jak najkrótszy. Niektórzy gotują fasolkę godzinami, by była miękka. Jest na to inny sposób, a nawet kilka. Warto jednak ziarna moczyć - najlepiej robić to przez całą noc: fasolę zalać wodą dzień przed jej przyrządzaniem.

Jak zagęścić fasolkę po bretońsku?

Przepisy na fasolkę zawierają różne wariacje, oprócz fasolki, nie może jednak zabraknąć: przecieru pomidorowego, cebuli i czosnku czy majeranku. By fasolka była gęsta przepisy polecają wykorzystanie mąki pszennej, ziemniaczanej lub kukurydzianej. Zagęszczamy jednak sos, ale fasolka wciąż jest twarda. By było inaczej nie trzeba dodawać żadnych dodatkowych składników. Jednym z najprostszych sposobów jest wyłowienie z danie kilku ziaren fasoli. Następnie w dowolnym naczyniu musimy je zmiażdżyć. Najłatwiej będzie zrobić to łyżką. Fasola w środku ma mączysty miąższ, nie ważne czy jest jeszcze niedogotowana, czy już bardzo miękka. Dodając rozgniecione fasolki z powrotem do dania uzyskamy efekt jak przy zagęszczaniu mąką. Danie pozostaje jednak zdrowsze i nie dodajemy mu kalorii. Wystarczy chwila i sos stanie się przyjemnie kremowy.

Jak zagęścić fasolkę bez mąki?

To doskonały patent również dla diabetyków, którzy muszą unikać mąki. Drugim sposobem, na szybsze i zdrowe ukończenie dania jest dodanie odrobiny sody oczyszczonej. To sposób zapomniany, a znany przez nasze babcie. Soda przyspiesza proces gotowania fasoli, sprawia, że ziarna miękną szybko, a te które pękną sprawiają że danie robi się kremowe - to dzieje się naturalnie, sposób działania jest identyczny jak w pierwszym pomyśle.

Soda oczyszczona do fasolki po bretońsku

Czasem jednak żaden ze sposobów nie pomaga, a ziarna są wciąż twarda jak skała. Co jest tego przyczyną? Suszona fasola, jeżeli leży zbyt długo staje się martwa biologicznie i wówczas nie skiełkuje i nie napęcznieje od wody. Na to nie ma rady, proces jest nieodwracalny.

Nie przechowujcie zatem suchej fasolki zbyt długo, a zakupy róbcie u sprawdzonych dostawców. 

Fasola - rodzaje, właściwości i zastosowania kulinarne fasoli