Egzamin ósmoklasistów 2023
Egzamin dla ósmych klas to pierwszy tak istotny sprawdzian dla uczniów - od niego zależeć będzie ile uzbierają punktów, a to z kolei zadecyduje o tym do jakiej szkoły średniej trafią. Trzeba wziąć udział w egzaminie, ale nie da się go nie zdać. To dlatego, że nie ma określonego minimum punktowego. By skończyć szkołę trzeba się jedynie stawić o czasie i przystąpić do całej procedury.
Kiedy odbywa się egzamin ósmoklasisty 2023?
Egzaminy ósmoklasistów zaplanowane są w całej Polsce na koniec maja: we wtorek, środę i czwartek. Godzina rozpoczęcia to 9.00 - tak będzie w całej Polsce.
- 23 maja 2023 egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
- 24 maja 2023 egzamin ósmoklasisty z matematyki
- 25 maja 2023 egzamin ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego.
Polecany artykuł:
Egzamin ósmoklasisty jakie przedmioty?
Obowiązkowe do zdania są trzy przedmioty: j. polski, matematyka oraz język obcy nowożytny, który uczeń może sam wybrać. może to być egzamin z angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Ważne jest to, że uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Termin podstawowy i termin dodatkowy egzaminu VIII klas
Egzamin jest obowiązkowy, jeżeli więc uczeń nie może do niego przystąpić w wyznaczonym czasie 23-25 maja - a może się tak stać z przyczyn losowych, Centralna Komisja Egzaminacyjna wyznacza termin uzupełniający. W 2023 roku terminem uzupełniającym będzie:
- 12 czerwca 2023 - termin dodatkowy egzaminu ósmoklasistów z języka polskiego
- 13 czerwca 2023 - termin dodatkowy egzaminu ósmoklasistów z matematyki
- 14 czerwca 2023 - termin dodatkowy egzaminu ósmoklasistów z języka obcego nowożytnego.
Egzaminy w terminie dodatkowym rozpoczną się o godzinie 9.00.
Kto przystępuje do egzaminu ósmoklasisty?
Egzamin ósmoklasisty muszą zdać wszyscy uczniowie kończący naukę w szkole podstawowej w ostatniej, VIII klasie oraz uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej.
Czas trwania egzaminu VIII klas
Uczniowie zaczynają pisanie egzaminu o 9.00. Czas jego trwania zależy od przedmiotu:
- egzamin z języka polskiego trwa dokładnie dwie godziny: 120 minut
- egzamin z matematyki, trwa 100 minut
- egzamin z języka obcego nowożytnego trwa 90 minut.
Wszystkie egzaminy przeprowadzane są w formie pisemnej. Egzaminy są przygotowane w taki sposób, że znajdą się na nich pytania zamknięte (również wielokrotnego wyboru) oraz otwarte.
Egzamin ósmoklasisty - kiedy będą WYNIKI?
Wyniki egzaminu ósmych klas wszyscy poznają w tym samym czasie, bez względu na to czy do egzaminu przystąpią w podstawowym czy dodatkowym terminie. Termin ogłoszenie wyników czyli oficjalne przekazanie ich do szkół to 3 lipca. Z kolei do 6 lipca do szkół podstawowych zostaną przekazane zaświadczenia dla uczniów, od tego dnia będą mogli je odbierać uczniowie.
Wyniki z egzaminu ósmych klas podawane są w specyficzny sposób. To szczegółowa ocena umiejętności ucznia, składa się na nią informacja o:
- Wyniku procentowym - to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu
- Wyniku centylowego - to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
Daje to uczniom ocenę tego, jak ich wynik wygląda w skali całego kraju. Zaświadczenia są niezbędnym dokumentem do rekrutacji do szkół średnich.
Co można wziąć na egzamin ósmoklasisty
Bardzo ściśle określona jest lista przedmiotów, które można wziąć ze sobą na egzamin. To czarny lub niebieski długopis lub pióro, na egzaminie z matematyki niezbędna jest również linijka. Na tym kończy się wyposażenie. Uczniowie nie korzystają ze słowników, kalkulatorów, nie można również wnosić urządzeń telekomunikacyjnych (telefony i smart watche).
Wymagania egzamin ósmoklasistów
Dokładne wymagania dla uczniów ósmych klas określone są w dokumencie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej tutaj. Do maja uczniowie mają jeszcze czas na przygotowania, a przede wszystkim na zaznajomienie się z lekturami. Wiele uwagi poświęcone jest tu na twórczość polskich romantyków.
Lektury obowiązkowe - egzamin ósmoklasisty 2023
Każdy uczeń kończący podstawówkę powinien znać szczegółowo lektury z poniższej listy:
- Charles Dickens, Opowieść wigilijna
- Aleksander Fredro, Zemsta
- Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII
- Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec
- Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, Pan Tadeusz (całość)
- Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę
- Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik
- Juliusz Słowacki, Balladyna
- wiersze wybranych poetów.
Spis lektur jest elementem wymagań egzaminacyjnych.
Czy podczas egzaminów ósmych klas szkoły mają wolne?
Czy w czasie trwania egzaminów lekcje są odwołane? Ta sytuacja nie jest uregulowana: zależy to więc od danej szkoły. Część placówek odwołuje zajęcia w oparciu o godziny dyrektorskie. Zależy to jednak od wielkości szkoły i tego, czy egzamin można przeprowadzić w odpowiednich warunkach podczas trwania lekcji. Większość placówek rozpoczyna lekcje później - pozostali uczniowie przychodzą do szkoły po zakończeniu egzaminów.
Zwolnienie z egzaminu ósmych klas
Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej (ale jedynie takiej, wymienionej w wykazie olimpiad) lub laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim jest zwolniony z przedmiotu, którego dotyczą osiągnięcia. Jeżeli jest więc laureatem olimpiady matematycznej nie musi zdawać egzaminu z matematyki i jest to równoznaczne z przyznaniem mu maksymalnej liczny punktów.
Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?
Trzeba wziąć udział w egzaminie, jest bowiem obowiązkowy, ale nie da się go nie zdać. To dlatego, że nie ma określonego minimum punktowego. By skończyć szkołę trzeba się jedynie stawić o czasie i przystąpić do całej procedury. Można więc na certyfikacie otrzymać 0 punktów, ale nie będzie to uznawanie jako wynik, który uniemożliwi zakończenie szkoły podstawowej.