Linia kolejowa do Słupska

i

Autor: PLK

komunikacja

Druga linia kolejowa do Słupska. Sprawdzamy postęp prac i kolejne plany kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły trzy przetargi o łącznej wartości ponad 6 mld zł. Wśród nich modernizacja linii Gdynia-Lębork.

Spółka wskazała, że przetarg na realizację prac na trasie Gdynia – Lębork jest kolejnym etapem inwestycji na linii kolejowej nr 202, łączącej województwo pomorskie z zachodniopomorskim. W ramach prac przebudowane zostaną wszystkie przystanki i stacje kolejowe na tej trasie, tj. Gdynia Chylonia, Rumia, Reda, Reda Pieleszewo, Wejherowo Śmiechowo, Wejherowo, Gościcino Wejherowskie, Luzino, Strzebielino Morskie, Bożepole Wielkie, Godętowo, Lębork Mosty i Lębork. Powstaną też nowe przystanki o roboczych nazwach Rumia Biała Rzeka, Reda Gniewowska, Wejherowo Bolszewo, Gościcino Zielony Dwór.

po zakończeniu wszystkich prac na odcinku Gdynia – Słupsk oraz po uzyskaniu wymaganych pozwoleń, pociągi pasażerskie przyśpieszą ze 120 km/h do 160 km/h, a towarowe z 70 km/h do 120 km/h. Skróci się również czas podróży między tymi miastami o ok. 15 minut. Dodano, że inwestycja przygotuje możliwość rozbudowy linii do prędkości pociągów do 200 km/h, a jej szacowana wartość to ponad 3 mld zł. Zakończenie robót planowane jest do końca 2029 r. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków unijnych w ramach programu FEnIKS na lata 2021-2027.

Dla gdynian najważniejszym elementem projektu jest likwidacja przejazdu przez tory na ulicy Puckiej, co od lat stanowi jeden z kluczowych problemów komunikacyjnych w tej części miasta. Ruch drogowy często bywa tam wstrzymywany ze względu na pociągi dalekobieżne i lokalne SKM, co generuje korki i opóźnienia. Nowy wiadukt kolejowy, ma powstać również w ramach tych inwestycji kolejowych. Zapewni on bezkolizyjny ruch samochodów oraz pieszych, znacznie usprawniając komunikację w tej części miasta.

Porozumienie zawarte z PKP PLK 18 grudnia 2017 r. w sprawie budowy nowego przejazdu kolejowego przy ulicy Puckiej zakłada, że po oddaniu go do użytku zostaną zamknięte kolizyjne przejazdy na ulicach Piaskowej i Północnej. To rozwiązanie znacząco poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego, eliminując ryzyko groźnych sytuacji na skrzyżowaniach torów z drogami

- podkreśla Bartłomiej Austen, wiceprezydent Gdyni.

Wiadukt ten zostanie sfinansowany zarówno przez PKP PLK, jak i Gdynię, która pokryje ze swoich środków pieniężnych część projektu. Inwestycja zostanie także dofinansowana z funduszy europejskich.

GALERIA: Gdynia na światowej liście dziedzictwa UNESCO. Modernistyczne Śródmieście wciąż zachwyca

Pomorskie. Sopockie molo kiedyś i dziś

Gdańsk, Gdynia czy Sopot? Rozpoznaj jakie miasto jest na zdjęciu!

Pytanie 1 z 10
Jakie miasto jest na zdjęciu?
Gdańsk, Gdynia czy Sopot?