Drewno do kominka. Jakie wybrać, żeby nie żałować?

i

Autor: Monika Czekańska

porady

Drewno do kominka. Jakie wybrać, żeby nie żałować?

Jesień na dobre zawitała w Polsce, przyjemnie jest ogrzać się w cieple domowego kominka, co zrobić gdy nie masz jeszcze drewna? Sezonowanie opału to zmora wielu osób. Sprawdź, jak kupować drewno, by nie żałować!

Część osób uważa, że drewno jest bardziej ekologicznym opałem niż węgiel. Z pewnością jest tańsze, a dobre drewno może być też wysoko kaloryczne. Mając kominek trzeba się dobrze zastanowić jakie drewno wybrać, by być zadowolonym, na co zwrócić uwagę wybierając drewno? Jaki gatunek będzie najlepszy do kominka? Gdzie najlepiej kupić drewno na opał. Wreszcie, jakie są ceny drewna opałowego w 2023 roku? Te wszystkie pytania zadają sobie właściciele kominków. Jeżeli myślisz o tym w październiku, to zdecydowanie ostatnia chwila.

Jakie drewno wybrać do kominka?

Gatunek drzewa jaki wybierzemy do kominka to podstawowa i najważniejsza decyzja. Czym się różnią? Prawda jest taka, że każdy może mieć swoje upodobania, ale wybierając drewno do kominka warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

To drzewa liściaste mają największą kaloryczność. Ma większą gęstość, będzie więc palić się wolniej  przy tym dawać więcej ciepła - to specyficzne właściwości którymi drzewa liściaste pobijają te iglaste. Co wybrać spośród wszystkich? Specjaliści mówią zgodnie: Najlepszym gatunkiem drewna opałowego jest grab, uznany został za najbardziej kaloryczny gatunek. Spala się bowiem bardzo wolno, oddaje przy tym sporą ilość ciepła. Świetnie sprawdzi się też dąb, buk i jesion. W Polsce są łatwo dostępne do sprzedaży.

Jakie drewno pali się najlepiej?

  • Buk – drewno pali się spokojnie i długo. Ma wysoką kaloryczność i wydziela dużo ciepła.
  • Dąb – pali się powoli i bardzo długo. Zawiera garbniki o przyjemnie gorzkim zapachu, które uwalniają się podczas spalania.
  • Brzoza – łatwo płonie, nawet jeśli była krótko sezonowana, ale dość szybko się spala. Daje ładny, równy płomień, ma wyjątkowo mało substancji smolistych. Odznacza się średnią wartością opałową.
  • Grab – jego drewno jest uważane za najlepsze na opał (najwyższa wartość opałowa). Spala się bardzo wolno. Nie tworzy okazałego płomienia, ale daje dużo ciepła.
  • Jesion – drewno choć pali się długo i daje dużo ciepła, rzadko jest stosowany jako materiał opałowy. Słabo się łupie, więc trudno go pociąć na szczapy.

Liściaste czy iglaste - co wybrać do palenia?

Drewno iglaste, takie jak sosna czy świerk, jest bogate w żywice, co może powodować powstawanie nagaru w przewodach kominowych. Jednakże, jeśli drewno iglaste jest odpowiednio suche, nie zawiera wilgoci, której utlenianie może prowadzić do powstawania nagaru. Drewno iglaste dzięki zawartości żywicy łatwiej się rozpala, doskonale sprawdzi się jako rozpałka - to powód dla którego ma swoich zwolenników. By zadbać o czystość przewodu kominowego trzeba korzystać z dobrej jakości drewna odpowiednio wcześniej wysuszonego czyli wysezonowanego. I tu poruszamy kolejny temat czyli jak długo sezonować?

Jak wybrać najlepsze drewno do palenia w kominku?

Oprócz rodzaju drewna ważna jest jeszcze inna kwestia: To sezonowanie, czyli zmora właścicieli kominków. Aby drewno dobrze się paliło, powinno po ścięciu poleżeć odpowiednią ilość czasu. Jak długo? To zależy od rodzaju ścinanego drzewa.  Zawsze wybieraj suche drewno, które jest odpowiednio przygotowane do spalania. Co to znaczy? 

  • Przechowuj drewno w odpowiednich warunkach: Drewno powinno być przechowywane w suchym miejscu, dobrze osłonięte przed deszczem i wilgocią. Wilgotne drewno spala się gorzej i wydziela większą ilość dymu.
  • Przygotuj drewno odpowiednio wcześnie: Drewno powinno mieć czas na wyschnięcie przed spalaniem. Zaleca się około roku czasu suszenia. Wilgotne drewno spowoduje spowolnienie spalania i zmniejszenie wydajności kominka.
  • Przekrój drewno odpowiednio: Przekrój drewna powinien wynosić około 10-15 cm, aby zapewnić równomierne spalanie i szybkie nagrzewanie się kominka.
  • Użyj odpowiedniej podpałki: Podpałka powinna być naturalna, bez dodatku sztucznych substancji. Można również użyć suchych gałązek i cienkiego drewna jako podpałki.

Najlepsze drewno do palenia

W kominkach szczególnie powinniśmy zrezygnować z drewna iglastego. Żywica i osadzanie się jej na szklanych elementach i kominie może skończyć się katastrofą. Ważne by sprawdzić wilgotność drewna przed zakupem. Za pomocą specjalnego urządzenia możesz wykonać pomiar wilgotności drewna kominkowego do palenia, zaleca się, aby wynosiła ona nie więcej niż 20 proc.

Sezonowanie drewna kominkowego

Możemy kupić drewno sezonowane lub świeżo ścięte i sezonować je samemu, gdy tylko mamy na to miejsce. Drewno powinno być sezonowane przez około 6-12 miesięcy, aby osiągnąć odpowiedni poziom wilgotności. Proces sezonowania polega na kontrolowanym wysychaniu drewna, aby zmniejszyć jego wilgotność. W zależności od rodzaju, czasu ścięcia drzewa i wybranego sposobu suszenia proces sezonowania może trwać do nawet 3 lat. 

Po sezonowaniu i suszeniu drewna należy je przechowywać w suchym miejscu, aby uniknąć pleśnienia lub gnicia. Drewno powinno być równomiernie rozłożone.

Czym nie palić?

Drewno, które nie nadaje się do palenia to wszelkie elementy zanieczyszczone. Do palenia w kominkach nie nadają się elementy drewniane, które były impregnowane, lakierowane lub pomalowane jakimkolwiek innym chemicznym preparatem.

Drewno od Lasów Państwowych

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.

GALERIA: Jesienne wieczory coraz chłodniejsze i dłuższe. Tak rozgrzejesz się w domu

Biokominek, czyli modny i mały kominek