O czym pamiętać przed sezonem grzewczym?
Głowę Polaków zajmują kwestie cen węgla i dofinansowań do opału. Ale zorganizowanie paliwa do pieców na zimę to tylko cześć procesu tytułowanego "przygotowania do sezonu grzewczego". Jest kilka wymagań prawnych oraz kwestii bezpieczeństwa o których trzeba pamiętać. Cały proces nie zajmie dużo czasu, ale warto rozpisać sobie wszystkie punkty, by o niczym nie zapomnieć.
Palisz w piecu? Zobacz, jakie masz obowiązki!
Część z obowiązków jesteś w stanie wykonać samemu, ale niektóre uda się spełnić tylko, gdy zatrudnisz specjalistę. Niezbędne są odwiedziny kominiarza i dokument, którym potwierdzimy wykonanie przeglądu.
Przegląd kominiarski. Ile kosztuje, kiedy trzeba go zrobić?
Sprawdzenie szczelności i drożności przewodu kominowego to jedna z najważniejszych rzeczy o które musimy zadbać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego dla naszego bezpieczeństwa. Potwierdzenie wykonania przeglądu jest ważne jeszcze z innego powodu: w przypadku wypadku, zapalenia sadzy lub pożaru możemy mieć trudność z wypłatą ubezpieczenia. Każdy właściciel lokalu ma bowiem obowiązek, by zadbać o szczelność oraz drożność przewodu kominowego. Niespełnienie tego obowiązku skutkuje niewypłaceniem odszkodowania.
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń grzewczych. Przypadki zatrucia czadem nasilają się w okresie sezonu grzewczego
- informuje komenda wojewódzka PSP w Gdańsku.
Przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne), zgodnie z obowiązującymi przepisami, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane okresowej kontroli, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznej sprawności. Kontrolę mogą przeprowadzić jedynie osoby posiadające kwalifikacje w rzemiośle kominiarskim.
W obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego i gazowego należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:- od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej 4 razy w roku,- od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej 2 razy w roku,- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej.
Kolejnym krokiem w przygotowaniach przed sezonem grzewczym jest serwis pieca i kaloryferów. Serwis urządzeń grzewczych np. gazowych przeprowadzają serwisanci wyznaczani przez producenta sprzętu.
Koszt przeglądu kominiarskiego to 120 zł. Po jego zakończeniu otrzymamy dokument potwierdzający jego wykonanie. Przegląd pieca to kolejne 150-200 złotych - wszystko zależy od cen serwisantów i firmy z jakiej korzystamy.
Warto jednak pamiętać o obowiązku, jeżeli go nie dopełnimy i wykonamy przeglądu, grozi nam mandat do 500 złotych!
Domowe sposoby na czyszczenie komina
Najlepszym sposobem przeciwdziałania osadzania się nadmiernej ilości sadzy w przewodzie jest palenie dobrej jakości drewnem lub węglem. Całkowicie problemu jednak nie da się uniknąć. Warto zadbać o regularność czyszczenia.
Jest kilka metod dzięki którym można się wspomóc. Palenie kory drzewnej może pomóc w usunięciu nagromadzonej sadzy z komina. Aby skorzystać z tego sposobu trzeba wrzuć kilka kawałków kory drzewnej do ognia i pozwolić jej palić się przez kilka minut.
Tak samo można zrobić z sodą kalcynowaną może pomóc w rozkładzie sadzy w kominie. Należy wrzuć garść sody kalcynowanej do ognia i palić przez kilka minut.
Można samemu czyścić komin specjalną szczotką to jednak niebezpieczna metoda.