Projekt może zgłosić każdy mieszkaniec Sopotu, niezależnie od wieku. Nie jest wymagane zameldowanie na terenie gminy. Ponadto - wnioskodawca nie musi wyceniać projektu ani sprawdzać możliwości jego realizacji.
- Aby zgłosić swój pomysł, wystarczy podać podstawowe informacje dotyczące jego realizacji, nie jest konieczne zbieranie listy poparcia. Od tego roku wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia zgody na realizację inwestycji w przypadku, gdy wniosek dotyczy inwestycji, która miałaby być zrealizowana na gruncie nienależącym do gminy lub będącym w dzierżawie od miasta - mówi Katarzyna Alesionek z sopockiego magistratu.
Projekty można zgłaszać przez platformę Sopockiego Budżetu Obywatelskiego. To jednak nie jedyna możliwość.
- Można też wypełniony formularz wrzucić do żółtej skrzynki znajdującej się przed wejściem do Urzędu Miasta lub mailowo na adres [email protected]. Projekty można zgłaszać w każdą środę kwietnia, w godzinach 9.00-15.00, pod numerem telefonu 58 521 36 73 - dodaje urzędniczka.
Głosowanie w ramach tegorocznego Budżetu Obywatelskiego odbędzie się między 6 a 20 września.
- W tym roku chcemy jeszcze bardziej zaangażować młodych sopocian. Dlatego, po dyskusjach w ramach komisji Rady Miasta Sopotu, głosowaniu i przede wszystkim po rozmowach z młodymi ludźmi i spotkaniach z członkami Młodzieżowej Rady Miasta Sopotu, Rada Miasta zgodziła się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego do sopockich szkół, zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych - mówi prezydentka Sopotu, Magdalena Czarzyńska Jachim.
Na realizację Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego każda placówka otrzyma 20 tys. złotych, a o przeznaczeniu tej kwoty zadecydują uczniowie. To oni będą zgłaszać projekty, a komisja złożona z przedstawicieli samorządu uczniowskiego je zweryfikuje i podda pod głosowanie wszystkich uczniów. Również o regulaminie głosowania zdecyduje Młodzieżowa Rada Miasta.