Często korzystasz z zasiłków chorobowych? Twoja emerytura stoi od znakiem zapytania

i

Autor: pixabay.com

emerytura

Często korzystasz z zasiłków chorobowych? Twoja emerytura stoi pod znakiem zapytania

2024-05-08 13:09

Odliczasz miesiące do emerytury, ale po drodze często przebywałeś na zwolnieniu lekarskim? To może znacznie wpłynąć na jej wysokość, a nawet zupełnie jej pozbawić. Jeśli często chorowałeś, sprawdź, czy masz na co czekać.

Bez składek na chorobowym 

Nie wszyscy o tym wiedzą, jednak za czas zwolnienia chorobowego nie są pobierane składki. Tym samym nie rośnie kwota na koncie i subkoncie ZUS, będąca podstawą do wyliczenia wysokości emerytury. Zbyt częste przebywanie na „chorobowym” może pozbawić prawa do emerytury nawet w najniższym jej wymiarze. Jednak czy zawsze? Przepisy mówią o kilku wyjątkach. I nie ma znaczenia czy zasiłek chorobowy wypłacany był przez pracodawcę czy ZUS. Jeden i drugi w tym samym stopniu wpływa na wysokość emerytury, choć wśród samych emerytów istnieje pewien podział.

Emeryci urodzeni przed i po 1949 roku

U osób urodzonych przed 1949 rokiem uwzględnia się tzw. staż. By otrzymali oni emeryturę, muszą osiągnąć ustawowy wiek emerytalny i mieć odpowiedni staż składający się z okresów składkowych i nieskładkowych. U kobiet jest to ukończenie 60 roku życia przy udokumentowanych 20 latach stażu zawodowego. U mężczyzn jest to odpowiednio 65 i 25 lat. Osoby urodzone po 1949 roku muszą osiągnąć jedynie ustawowy wiek emerytalny.

Ile uzbierasz, tyle otrzymasz 

By otrzymywać jakiekolwiek świadczenia z ZUS należy zgromadzić na koncie i subkoncie środki stanowiące składkę na ubezpieczenie emerytalne. Jeżeli środków na nim nie ma zbyt wiele, w grę wchodzi staż, gwarantujący prawo do emerytury minimalnej. Jeżeli nie osiągnie się wymaganego stażu, emerytura będzie adekwatna jedynie do zgromadzonego kapitału.

Tu renta choroba może się liczyć 

Okres pobierania renty chorobowej jest brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do emerytury wyłącznie w przypadku, gdy o emeryturę ubiega się osoba:

  • urodzona przed 1949 rokiem,
  • osiągnęła wiek emerytalny (60 lub 65 lat w zależności od płci),
  • ma za niski staż ubezpieczeniowy,
  • utraciła prawo do renty chorobowej ze względu na orzeczenie o zdolności do pracy lub w wyniku upłynięcia okresu, na który została przyznana renta okresowa.

Gdy osobie wnioskującej o emeryturę „brakuje” przepisowych 20 lub 25 lat stażu ubezpieczeniowego, ZUS uwzględni okres pobierania renty chorobowej, który będzie doliczony do pozostałych okresów składkowych i nieskładkowych, a więc także do stażu zatrudnienia. Dlatego nawet jeśli korzystaliśmy ze zwolnienia lekarskiego będącego efektem skutków ubocznych chorób zawodowych lub innych długoterminowych problemów zdrowotnych, mamy szansę na otrzymanie emerytury w normalnym trybie, a wymienione okresy chorobowe będą uwzględniane w stażu niezbędnym do jej osiągnięcia.

GALERIA: Żółta woda w Bałtyku. Dlaczego tak wygląda?

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.