Szkoła

i

Autor: pixabay.com Szkoła

szkoła

Czas na wybory ósmoklasistów! Jak wygląda harmonogram w Trójmieście? Sprawdziliśmy!

2023-07-06 8:12

Aż pięć szkół preferowanych będą mogli w tym roku wybrać ósmoklasiści spośród puli szkół średnich. Większość placówek zamieszcza na swoich stronach progi punktowe, które obowiązywały w roku ubiegłym. Jak wygląda harmonogram w Trójmieście? Sprawdziliśmy!

Egzamin ósmoklasisty 2023 - wyniki

W poniedziałek, 3 lipca w przygotowanym przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika opublikowane zostały wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Loginy i hasła do niego udostępnia dyrektor szkoły macierzystej. Kandydaci do szkół ponadpodstawowych mają czas do środy, 12 lipca do godz. 15.00 na samodzielne uzupełnienie osiągnięć i ocen ze świadectwa w elektronicznym systemie naboru.

Terminy tegorocznej rekrutacji - Gdańsk, Gdynia 

Terminy tegorocznej rekrutacji do gdańskich szkół średnich ustalone zostały zarządzeniem Pomorskiego Kuratora Oświaty. Wyniki egzaminu ósmoklasisty, uczniowie będą mogli odebrać w czwartek, 6 lipca w zakończonych w tym roku szkołach. Do 12 lipca uczeń musi dostarczyć kopię świadectwa ukończenia szkoły i wyników z egzaminu ósmoklasisty do szkoły pierwszego wyboru. Do tego dnia istnieje także możliwość złożenia w elektronicznym systemie naboru nowego wniosku z uwagi na zmianę szkół, do których kandyduje - podaje Gdańsk.pl

Co dalej z naborem - poznaj harmonogram. Gdańsk 

Zgodnie z harmonogramem:

  • Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych odbędzie się 19 lipca do godz. 15.00. 
  • Potwierdzenie woli przyjęcia do danej szkoły będzie można składać w terminie od 20 do 26 lipca do godz. 15.00. W wybranej placówce konieczne będzie pozostawienie oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu.
  • Lista kandydatów przyjętych i nieprzyjętych w szkołach ponadpodstawowych ukaże się 27 lipca do godz. 14.00.

Gdynia. Czas na wybory ósmoklasistów

- Wszystkie gdyńskie szkoły mają bardzo ciekawą ofertę edukacyjną – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - We wszystkich, niezależnie czy są to licea, technika czy szkoły branżowe, można rozwijać swoje zainteresowania, o czym świadczą sukcesy naszych uczniów, nie tylko na poziomie miasta czy województwa, ale coraz częściej na świecie. Dobrze więc wybrać szkołę zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. W przypadku, gdy młodzi ludzie nie są jeszcze pewni, jaką drogą pójść, warto skontaktować się ze specjalistami z Gdyńskiej Sieci Doradców Zawodowych, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

W tym roku w Gdyni można wybrać 5 szkół - co jest nowością. W każdej z nich mamy możliwość wyboru dowolnej ilości klas profilowanych (tzn. w jednej szkole możemy wybrać kilka profili np. matematyczny i matematyczno-fizyczny - bez względu na ilość wybranych profili to nadal będzie jeden wybór).

Decyzję o wyborach szkół każdy kandydat powinien podjąć indywidualnie. To on poddaje pod refleksję parę kluczowych elementów składających się na wizję siebie w przyszłości. Dobre rangowanie i tworzenie swojej listy szkół - to branie pod uwagę wielu aspektów. Są to między innymi:

  • typ szkoły do jakiej zamierza aplikować (szkoła branżowa, technikum, liceum ogólnokształcące),
  • prognozowanie ilości punktów potrzebnych w rekrutacji, czy tyle będę miał/a?,
  • swoje aspiracje i zacięcie naukowe - szkoła z wysokimi wymaganiami i renomą z pierwszych miejsc rankingowych, dobra, średnia, czy niski poziom,
  • co ma dla mnie kluczowe znaczenie: profil klasy czy konkretna szkoła?,
  • klimat szkoły i jej społeczność, atmosfera, czy to jest dla mnie ważne?,
  • kontynuacja języka obcego ze szkoły podstawowej lub nauka innego języka,
  • co szkoła ma do zaoferowania dodatkowo dającego możliwość rozwinięcia zainteresowania kandydata.
Egzamin Ósmoklasisty 2022. Czy Zemsta Fredry zaskoczyła uczniów?