Lodowe kule nad morzem? Wyjaśnienie jest bardzo proste
Nietypowy widok nad morzem sfotografowała niedawno Pani Dominika. "Zima w górach to wiadomo, cudo, jest długa, biała i piękna. Zachwyca i chyba trudno, żeby się znudziła" - napisała w mediach społęcznościowych. Na zdjęciu widzimy nietypowe z lodu tuż nad brzegiem morza. Takie kule lodowe obserwowane są m.in. nad polskim Bałtykiem – na Półwyspie Helskim, a także na Zalewie Wiślanym. Jak podaje portal wodnesprawy.pl są to Morszkulce.
Morszkulce to naturalne zjawisko meteorologiczne, które występuje w zimnych rejonach, zwłaszcza w okolicach morza lub dużych zbiorników wodnych. Są to lodowe kule lub bryły, które formują się na powierzchni wody w wyniku działania wiatru i fal, a także niskich temperatur.
Morszkulce, znane również jako lodowe kule, to rzadkie formacje pojawiające się na plażach podczas silnych mrozów i wietrznej pogody. Powstają, gdy przechłodzona woda miesza się z błotem pośniegowym, a ruch fal formuje okrągłe kawałki marznącego śniegu, które następnie są wyrzucane na brzeg.
- czytamy na portalu.
Morszkulce są interesującym zjawiskiem przyrodniczym i często przyciągają uwagę fotografów oraz turystów. Mogą także stanowić ciekawy temat do badań naukowych związanych z klimatologią i oceanografią.