Misja IGNIS, realizowana w ramach międzynarodowej misji Ax-4, ma wystartować nie wcześniej niż w maju 2025 roku z Kennedy Space Center na Florydzie. Astronautów wyniesie w kosmos rakieta Falcon 9 od SpaceX, a cała wyprawa ma trwać około 14 dni.
Biało-czerwona flaga i naszywka z misji Sojuz 30
Co lepiej reprezentuje kraj niż flaga? Polskie barwy narodowe już raz dotarły na Księżyc w 1974 roku podczas misji Apollo 17. Tym razem, wraz z dr. Uznańskim-Wiśniewskim, poleci również naszywka z misji Sojuz 30, w której w 1978 roku uczestniczył gen. Mirosław Hermaszewski, pierwszy Polak w kosmosie. Ten symbol łączy pokolenia i jest świadectwem polskiej obecności w kosmosie.
Nauka i kultura w kosmicznym bagażu. Nie zabraknie pomorskiego akcentu!
Wśród przedmiotów, które dr Uznański-Wiśniewski zabierze na ISS, znajdą się:
- Diagram z dzieła "De revolutionibus" Mikołaja Kopernika z muzeum we Fromborku.
- Strona z rozprawy doktorskiej Marii Skłodowskiej-Curie i pocztówka-cegiełka na rzecz budowy Instytutu Radowego.
- Bryłka soli z kopalni w Wieliczce.
- Bursztyn z Sobieszewa, nazywany „złotem północy”.
- Rękopis "Mazurka As-dur" Fryderyka Chopina, udostępniony przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
- Wiersze Wisławy Szymborskiej: "Radość pisania" i "Sto pociech", dzięki Fundacji Wisławy Szymborskiej.
Polskie akcenty: od krajki po litery z ogonkami
Polski astronauta zabierze ze sobą również krajki z Opoczyńskiego, barwne bransoletki z ludowym wzorem, reprezentujące region opoczyński w województwie łódzkim. Najbardziej oryginalnym elementem bagażu będą jednak polskie litery z ogonkami i kreseczkami: ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż. To symbol polskiej tożsamości językowej. W kosmos poleci także plakat misji IGNIS, zaprojektowany przez Andrzeja Pągowskiego, tego samego artystę, który 47 lat temu stworzył plakat upamiętniający lot Hermaszewskiego.
Kołyska Newtona od uczniów z Gniewu
Wśród przedmiotów znajdzie się również kołyska Newtona, opracowana przez uczniów Technikum w Gniewie. Więcej o tym projekcie można przeczytać na stronie pomorskie.eu.
Powrót na ZiemięPo zakończeniu misji wszystkie przedmioty wrócą do instytucji, które je udostępniły, wzbogacone o wyjątkową, kosmiczną historię.