Profesor Dornowski z gdańskiej uczelni pomoże przy misji kosmicznej. „Nie bójmy się marzyć”

i

Autor: AWFiS Facebook

na świecie

Profesor Dornowski z gdańskiej uczelni pomoże przy misji kosmicznej. „Nie bójmy się marzyć”

2025-02-07 12:07

5 lutego 2025 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja prasowa misji Ax-4. Podczas konferencji obecni byli także przedstawiciele AWFiS – dr hab. Marcin Dornowski, prof. AWFiS, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, przewodniczący Sekcji Medycznej Komisji Nauk Kosmicznych PAN oraz kierownik eksperymentu, który zostanie przeprowadzony w ramach misji, a także dr hab. Inna Sokołowska, prof. AWFiS, członek zespołu badawczego.

W środę, 5 lutego, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja prasowa misji Ax-4 (Axiom Mission 4) - prywatnego lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), obsługiwanego przez amerykańską firmę Axiom Space. Podczas spotkania oficjalnie przedstawiono pełny skład załogi oraz kluczowe założenia naukowe misji, której start planowo odbędzie się na wiosnę - z NASA Kennedy Space Center na Florydzie. 

W tym prestiżowym, międzynarodowym działaniu siły połączyły Polska, Stany Zjednoczone, Indie oraz Węgry. Załogę stanowią: Peggy Whitson – dowódca misji, reprezentujący nasz kraj Sławosz Uznański-Wiśniewski – specjalista misji, Shubhanshu Shukla – pilot, oraz Tibor Kapu – specjalista misji.

Eksperyment naukowy AWFiS na ISS

Astronauci spędzą na ISS około 14 dni, realizując testy nowych technologii w warunkach mikrograwitacji. W trakcie misji Ax-4 zostanie przeprowadzony innowacyjny eksperyment naukowy „Lowering Stress Response During Isolation in Astronauts / NEUROFEEDBACK”, którego celem jest ocena skuteczności metod redukcji stresu u astronautów przebywających w warunkach długotrwałej izolacji. 

Badanie obejmuje trzy kluczowe etapy. Przed i po misji – testy przeprowadzone w The European Astronaut Centre (EAC) w Kolonii oraz w NASA’s Lyndon B. Johnson Space Center w Houston. Natomiast w trakcie misji odbywać się będzie monitorowanie reakcji astronautów przebywających na ISS.

Zespół badawczy AWFiS realizujący projekt:

  • dr hab. Marcin Dornowski, prof. AWFiS - Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, przewodniczący Sekcji Medycznej Komisji Nauk Kosmicznych PAN oraz kierownik eksperymentu, który zostanie przeprowadzony w ramach misji,
  • dr hab. Inna Sokołowska, prof. AWFiS, członek zespołu badawczego.
  • dr Milena Lachowicz
  • dr Tomasz Szot.

To wyjątkowy moment dla AWFiS i polskiej nauki. Misja kosmiczna z udziałem naszych naukowców otwiera nowe możliwości i kierunki badań, które mogą mieć wpływ nie tylko na medycynę kosmiczną, ale także na przyszłość sportu i nauki - komentuje dr hab. Marcin Dornowski, prof. AWFiS. W prestiżowej misji siły połączyły Polska, Stany Zjednoczone, Indie i Węgry.

„Nie bójmy się marzyć”

O znaczeniu tego wydarzenia dla AWFiS i polskiej nauki podczas konferencji prasowej dr hab. Marcin Dornowski, prof. AWFiS, mówił:

- Parafrazując słowa wielkiej Peggy Whitson: wychodźmy ze swojej strefy komfortu, sięgajmy wzrokiem poza ustalone granice i horyzonty, nie bójmy się marzyć, bo wielokrotnie nie jesteśmy świadomi, co w nas drzemie i co możemy osiągnąć. Pierwsza polska uczelnia „sportowa” dołącza do sektora kosmicznego na takim poziomie. Mam nadzieję, że będzie to początek czegoś jeszcze większego. Nie jest to przypadek. Astronauta to olimpijczyk, tylko na arenach trochę bardziej ugwieżdżonych.

Profesor Dornowski podkreślił, że to wyjątkowy moment, zarówno dla gdańskiej AWFiS, jak i polskiej nauki. 

- Misja kosmiczna z udziałem naszych naukowców otwiera nowe możliwości i kierunki badań, które mogą mieć wpływ nie tylko na medycynę kosmiczną, ale także na przyszłość sportu i nauki o kulturze fizycznej - dodał.

Źródło: Gdańsk.pl

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:
Przypływy i odpływy – Klaudia Komorowski