Stołówka szkolna

i

Autor: pixabay

szkoła

Sprawdziliśmy ceny obiadów w trójmiejskich szkołach. Kwoty zaskakują!

Każdy z uczniów ma prawo do ciepłego posiłku w szkole. Jednak za to muszą zapłacić rodzice. Jakie są ceny w trójmiejskich placówkach? Sprawdziliśmy!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szkole podstawowej każde chętne dziecko ma prawo zjeść ciepły posiłek. Za zapewnienie obiadu odpowiada dyrekcja szkoły. Posiłki mogą być przygotowywane w szkolnej kuchni lub dostarczane w formie cateringu. Cenę za obiad również ustalają władze placówki.

Ceny za szkolny obiad w trójmiejskich szkołach

Na początku września Paweł Wiśniewski, radny dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe, informował o wysokich cenach za obiady w niektórych z gdańskich szkół. Jak podawał, w szkołach tych obiady sięgały 11-12 złotych za posiłek. W ciągu całego miesiąca daje to nie małą kwotę 240 złotych. Wraz z innymi radnymi dzielnicy, Paweł Wiśniewski wystosował apel do dyrekcji placówek, a opłaty zostały zmniejszone.

My zapytaliśmy mieszkańców Trójmiasta, ile płacą za obiad w szkole. W Gdyni, Gdańsku i Sopocie, stawki za obiady wahają się między 6 a 9 złotych. Poza granicami Trójmiasta, jest taniej. Tam za obiad płaci się nawet 4,5 złotych.

Warto zaznaczyć, że choć ceny za obiad w Trójmieście różnią się nieznacznie, to ilość oferowanego jedzenia już tak. W jednej szkole za 8 złotych otrzymamy jeden posiłek, a w drugiej już zupę, drugie danie i deser.

Dofinansowanie do obiadów w szkołach i przedszkolach. Jak uzyskać wsparcie?

Najmłodsi mieszkańcy Gdańska z rodzin, w których dochód netto na osobę nie przekracza 1320 zł, mogą nieodpłatnie zjeść obiad w przedszkolu lub w szkole. Jednak, aby w nowym roku szkolnym otrzymać to wsparcie, trzeba złożyć wniosek. Warto dopełnić formalności jak najszybciej, by dziecko mogło jeść obiady od początku września 2024 r. O tę pomoc można wnioskować także w trakcie roku szkolnego.

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku prosi uprawnionych rodziców, opiekunów przedszkolaków lub uczniów o przekazywanie wniosków w sprawie dożywiania do Centrów Pracy Socjalnej (CPS), obsługujących dzielnicę ich zamieszkania. Do podania (wystarczy odręczne) o wsparcie trzeba dołączyć m.in.:

  • dokumenty potwierdzające wysokość dochodów za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku (np. zaświadczenie od pracodawcy, odcinek renty, odcinek emerytury);
  • w przypadku, gdy w rodzinie są osoby z niepełnosprawnością lub długotrwale chore – aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub zaświadczenie o stanie zdrowia;
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą – oświadczenie o uzyskanym dochodzie, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego.

Przyznanie pomocy poprzedzone jest przeprowadzeniem rodzinnego wywiadu środowiskowego, w miejscu zamieszkania wnioskodawcy.

GALERIA: Najwyższe budynki Trójmieście. Niektórych nie spodziewasz się na tej liście!

QUIZ. Czy poznajesz te dzielnice Gdańska?

Pytanie 1 z 10
W jakiej dzielnicy Gdańska znajduje się ten budynek?
W jakiej dzielnicy Gdańska znajduje się ten budynek?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Zbiórka dla powodzian w Sopocie