W piątek władze Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowały powstający na terenie półwyspu Westerplatte budynek obsługi ruchu turystycznego Pola Bitwy Westerplatte oraz nową ekspozycję przygotowywaną w dawnej Elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej (WST).
Budynek powstaje na obszarze, na którym znajdowały się parking i teren niezagospodarowany, graniczący od wschodu z wydmami brzegu Zatoki Gdańskiej.
"To miejsce jest +bramą+ do Pola Bitwy Westerplatte, będzie się tutaj rozpoczynało zwiedzanie półwyspu" - zapowiedział z-ca dyrektora MIIWŚ Janusz Marszalec.
W budynku obsługi ruchu turystycznego o powierzchni użytkowej ok. 1,8 tys. m kw. będą się znajdowały m.in. informacja, sklep z pamiątkami, restauracja, tarasy widokowe oraz toalety. W pozostałej części obiektu zaplanowano pomieszczenia techniczne, biura oraz sale edukacyjne, które posłużą do prowadzenia spotkań i lekcji muzealnych.
"Z tego miejsca będą wyruszały grupy zwiedzających z przewodnikami. Zostaną oprowadzeni po całym trenie Westerplatte" - powiedział Marszalec.
Podkreślił, że do tej pory zwiedzający, którzy przyjeżdżali na półwysep, rozpoczynali zwiedzanie od jego środka i po zaparkowaniu auta przechodzili pod pomnik Obrońców Wybrzeża, a przez to - jak zauważył z-ca dyrektora - tracili pierwszy wschodni etap Westerplatte.
W powstającym budynku w pierwotnym planie - za poprzedniego dyrektora muzeum dr. hab. Grzegorza Berendta - miało powstać pięć apartamentów na wynajem, każdy o powierzchni ok. 30 m kw. Nie zgodził się na to ówczesny minister kultury Piotr Gliński, który w 2021 roku wezwał władze muzeum do unieważnienia przetargu na realizację inwestycji na Westerplatte i opracowanie nowej dokumentacji przetargowej.
W nowym projekcie, obecnie realizowanym, w miejscu apartamentów powstają sale warsztatowe z widokiem na Zatokę Gdańską.
Przed budynkiem budowany jest parking na 20 autokarów oraz 168 miejsc dla samochodów osobowych. W pierwotnym założeniu projektowym znajdowało się o sześć miejsc więcej, jednak w trakcie budowy odkryto opaskę kamienną, która kolidowała z planem inwestycji.
Jak podało muzeum, wzniesiona na początku XX w. konstrukcja miała chronić półwysep przed negatywnym oddziaływaniem fal morskich. W porozumieniu z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zadecydowano o pozostawieniu dwóch fragmentów tego obiektu w oryginalnym kształcie jako świadków historii dla kolejnych pokoleń.
Biuro obsługi ruchu turystycznego Pola Bitwy Westerplatte zostanie otwarte pod koniec kwietnia br.
W tym czasie planowane jest również otwarcie wystawy w budynku Elektrowni WST. Będzie się ona skupiała na odkryciach archeologicznych związanych z historią Wojskowej Składnicy Tranzytowej oraz obozu dla polskich więźniów cywilnych zorganizowanego przez Niemców po zakończeniu walk na Westerplatte.
"Głównym środkiem wyrazu ekspozycji są eksponaty pozyskane podczas badań archeologicznych. Zamierzeniem autorów i projektantów wystawy było stworzenie aranżacji, która uwypukli rangę autentycznych obiektów - +historycznych świadków epoki+. Teksty, grafiki, reliefy, modele, dźwięki czy archiwalne materiały filmowe mają jedynie charakter dopełniający, nadający eksponatom właściwy kontekst" – zapowiedział kierownik działu archeologicznego MIIWŚ Filip Kuczma.
Przypomniał, że podczas badań wykopaliskowych na terenie półwyspu pozyskano ponad 80 tys. artefaktów datowanych od połowy XVII do połowy XX w., które pokazują burzliwą historię półwyspu. Duża część znalezisk to przedmioty związane ze służbą żołnierzy polskich na Westerplatte i walkami w obronie składnicy.