Browar na Pomorzu przestaje istnieć. Ogłoszono upadłość

i

Autor: pixabay

wiadomości

Browar na Pomorzu przestaje istnieć. Ogłoszono upadłość

Browar Kościerzyna ma 160 lat historii, która teraz się kończy. Sąd w Gdańsku właśnie ogłosił upadłość firmy. Oznacza to powolny koniec lokalnych piw?

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VI Wydział Gospodarczy, ul. Piekarnicza 10, 80-126 Gdańsk, obwieszcza, że postanowieniem z dnia 18 lipca 2024 roku wydanym w sprawie o ogłoszenie upadłości dłużnika, którym jest Browar Kościerzyna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością postanowił ogłosić upadłość dłużnika

– podaje portal Dlahandlu za postanowieniem sądu.

Historia, której już się nie odtworzy

Browar Kościerzyna ma ponad 160 letnią historię. W 1895 Wilhelm Brendel zostaje właścicielem części Browaru (zakupił ją od Abrahama Berenta). W latach 1910–1912 w zakładzie powstawało piwo jasne kościerskie Śmietanka, a także ciemne, karmelowe Dubeltowe. Sprzedawano je na całym Pomorzu.

W latach międzywojennych browar przeżywał lata rozkwitu. Produkowano tu Koźlak, Pełne Jasne, Słodowe Pasteryzowane i Englishe Ale.

Browar miał filie w Kartuzach, Sierakowicach, Gdyni oraz Gdańsku. W 1948 przekształcono go w rozlewnię wód gazowych, lemoniad, a potem w fabrykę miodów pitnych. W 1991 produkcję zakończono, a w 1998 oficjalnie zlikwidowano działalność.

W 2010, w wyniku prac archeologicznych, odkryto liczne pamiątki z przeszłości zakładu. W 2013 otwarto ponownie browar wraz z kompleksem hotelowo-gastronomicznym Stary Browar Kościerzyna. Warzone jest tu Piwo Kościerskie. Na terenie kompleksu zachowane są relikty przeszłości - resztki studni i komina.

Browar posiadał fermentownię i leżakownię. W południowej części, przy ulicy Słodowej, mieścił się spichlerz, wozownia, a także dom właściciela.

Słodownia posiadała także charakterystyczny, 16-metrowy strażacki komin, wraz ze stalowym wiatrołapem w kształcie anioła. Od północnej strony, przy ulicy Miodowej, Stary Browar posiadał kotłownię, tłocznię z magazynem oraz skład lodu. Lód pozyskiwany był głównie z pobliskiego Jeziora Kaplicznego.

Browar w Kościerzynie wytwarzał rodzaje piwa Berentem: pszeniczne, ciemne, lager, red lager, pils i IPA.

GALERIA: Męskie Granie w Gdańsku. Tysiące fanów świetnie bawiło się w weekend w Trójmieście

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.

Pomorskie. Ogromny pożar hali w Gdańsku