Boże Ciało w 2023 roku
Uroczystość Bożego Ciała w Kościele rzymskokatolickim celebruje się w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, czyli 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zielonych Świątkach. Zazwyczaj wypada ono w czerwcu. W tym roku jest to 8 czerwca 2023 roku. Święto Bożego Ciała jest świętem nakazanym, czyli obowiązkowym.
W Kościele katolickim świętuje się Boże Ciało, aby uczcić Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
Polecany artykuł:
Boże Ciało w Kościele katolickim
W 1215 roku podczas Soboru Laterańskiego przyjęto dogmat o przemianie substancji chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa z zachowaniem ich naturalnych przypadłości. Przyczyną tego dogmatu była filozofia grecka czy tradycja scholastyczna w Kościele zachodnim.
Wierni domagali się, aby księża podczas mszy świętej pokazywali konsekrowaną hostię. Z tego powodu, pod koniec XII wieku wprowadzono do mszy św. ryt podniesienia, podczas którego kapłan okazywał wiernym hostię po transsubstancjacji.
Po 30 latach, św. Julianna z Cornillon doznała objawienia, podczas którego Chrystus poprosił o ustanowienie święta dla Eucharystii. W 1246 roku biskup Liege ustanowił to święto i dobyła się pierwsza procesja.
Co ciekawe ustanowienie Bożego Ciała uznano za herezję z uwagi na wątpliwości ws. objawień i rzetelności badań komisji teologów. Kapłani stwierdzili, że święto zostało wprowadzono przedwcześnie.
Koniec końców w 1264 roku papież Urban IV ustanowił oficjalnie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.
Boże Ciało w Polsce
Praktyki pobożności eucharystycznej w Polsce pojawiły się już w średniowieczu. Oficjalnie Boże Ciało obchodzone jest od XIV wieku, a jako pierwszy wprowadził ją biskup Nanker w 1320 w diecezji krakowskiej.
W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. Śpiewanie Ewangelii przy ołtarzach pojawiło się w XVI wieku i ta tradycja trwa po dziś dzień.
Dlaczego odbywają się procesje z okazji Bożego Ciała?
Procesje nie odbywały się od samego początku. Pierwsze informacje o procesjach pochodzą z lat 1265-1275 i odbywały się w Kolonii (Niemcy).
Procesje stały się popularne w XV wieku. Organizowano je w całych Niemczech, Francji, Anglii, północnych Włoszech i Polsce.
Podczas Bożego Ciała wierni radują się i dziękują za sakrament Eucharystii.
Procesje z okazji Bożego Ciała w Polsce
W naszym kraju procesja weszła do Rytuału piotrowskiego z 1631 roku. Wierni wraz z kapłanami szli z Eucharystią bez zatrzymywania się, a błogosławieństwo eucharystyczne odbywało się na zakończenie uroczystości.
Swego rodzaju "rewolucja" w procesji pojawiła się w 1967 roku, kiedy to Episkopat Polski zmodyfikował obrzędy Bożego Ciała. Wprowadzono nowe modlitwy przy każdym ołtarzu i czytanie Ewangelii, która tematycznie jest związana z Eucharystią.
Czy udział w procesji w Boże Ciało jest obowiązkowy?
Podczas procesji Bożego Ciała wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.
Procesje w Polsce odbywają się w większości miejscowości. To tradycja, ale uczestnictwo w pochodzie nie jest obowiązkowe. Obowiązkowy jest udział we mszy świętej.