zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Będzie jeszcze łatwiej wycinać drzewa. Nowe przepisy pozwolą na "wolną amerykankę"?

Procedura z roku na rok jest upraszczana, w lutym przyszedł czas na kolejne zmiany w tym temacie. Nowe przepisy ułatwiające wycinanie drzew na prywatnej posesji już obowiązują. Sejm nie przyjął jednak wszystkich wniosków.

Wycinka drzew 2023. Co się zmienia w Ustawie o Ochronie Przyrody?

Zmiany dotyczą nowelizacji Ustawy o Ochronie Przyrody. Od lat rząd ułatwia procedury uzyskiwania pozwoleń na wycinkę drzew i krzewów z prywatnej posesji. Teraz będzie to prostsze niż kiedykolwiek dotąd. Weszło w życie prawo, które zobowiązało Ministerstwo Klimatu i Środowiska to stworzenia jednolitego wniosku o wydanie zezwolenia na uśnięcie drzewa lub krzewu. Dokument ma tylko jedną stronę i można go złożyć nie wychodząc z domu.

Nowy wniosek o pozwolenie na wycinkę drzew i krzewów

Nowy wniosek - taki sam w całym kraju jest już dostępny. Można znaleźć go na stronie ministerstwa. Nowością jest ujednolicenie tekstu - teraz wszędzie wystarczy wypełnić tylko jedną stronę dokumentu. Kolejnym ułatwieniem jest również obowiązek przyjęcia elektronicznego zgłoszenia. Muszą to zrobić wszystkie gminy.

Wycinka drzew bez pozwolenia

Wnioski o wycinkę czyli usunięcie drzewa lub krzewu składamy w gminie w której znajduje się prywatna posesja, której jesteśmy właścicielami. Bez niego natomiast można wyciąć krzewy i drzewa: topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego - dopuszczalny obwód mierzony na wysokości 5 cm nad gruntem to 80 cm, w odniesieniu do kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego 65 cm, natomiast w odniesieniu do pozostałych gatunków drzew to 50 cm. Pod koniec stycznia natomiast komisja deregulacyjna odrzuciła propozycję zapisów, których celem miało być ułatwienie wycinki drzew na prywatnych posesjach poprzez zwiększenie limitu obwodu pnia drzewa. Określone obwody pozostają bez zmian.

Wycinka drzewa na działce - prywatnej posesji

Ustawa ma na celu uproszczenie i skrócenie ścieżki administracyjnej, by mieszkańcom było łatwiej załatwić formalności. Do tej pory w każdej gminie obowiązywały inne wnioski, czasem wiązało się to z wypełnieniem kilku stronnicowego dokumentu. Teraz wystarczy złożyć jeden formularz przez Internet.

Masowa wycinka drzew na szczecińskich Pomorzanach