Bałtyk skażony. Toksyczny pierwiastek na dnie morza. WWF wzywa do rezygnacji z ryb

i

Autor: pixabay

UWAGA!

Bałtyk skażony. Toksyczny pierwiastek na dnie morza. WWF wzywa do rezygnacji z ryb

Naukowcy odkryli niebezpieczny pierwiastek na dnie Morza Bałtyckiego. Już niewielka jego dawka może wywołać objawy zatrucia. Organizacje zdrowotne zalecają nie spożywanie ryb z Bałtyku.

Amerykańscy naukowcy z Woods Hole Oceanographic Institution zbadali, że na dnie Morza Bałtyckiego osadza się wysoki poziom talu.

Jak podaje Fakt, podczas badań dna morskiego naukowcy natknęli się na alarmująco wysoki poziom talu. Ich odkrycie, opublikowane w czasopiśmie "Environmental Science & Technology", wskazuje na 2,5 mikrograma talu na gram osadu. Jak podają, jest to najbardziej rozległy geograficznie obszar skażenia talem, jaki kiedykolwiek udokumentowano.

Pierwiastek talu jest silnie toksyczny. Utlenia się on w kontakcie z powietrzem. Do zatruć może dojść drogą pokarmową lub oddechową. Spożycie 1,5 miligrama talu na kilogram masy ciała może już wywołać objawy zatrucia.

Charakterystyczny objaw zatrucia to łysienie poprzedzone czernieniem mieszków włosowych. Ponadto zaburzenia trawienia, bóle neuralgiczne, zmiany psychiczne, uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego. Dawniej sole talu były częstym składnikiem trucizn przeciw gryzoniom. Antidotum na zatrucia związkami talu jest błękit pruski, który tworzy trwałe, nieprzyswajalne związki kompleksowe z tym pierwiastkiem

Według badań, tal osiadł w Bałtyku za sprawą człowieka. Ścieki z przemysłu ciężkiego z ostatnich 80 lat spłukały masy jonów talu do morza. Instytut Thünen w Brunszwiku wezwał do ograniczenia połowów, a organizacja WWF do rezygnacji z ryb z Morza Bałtyckiego.

GALERIA: Noc Muzeów w Trójmieście. Zajrzyjcie do niedostępnych zakamarków

Najpiękniejsze jeziora w Pomorskiem. Te miejsca warto odwiedzić!
Listen on Spreaker.