Noc Muzeów w Trójmieście. Zajrzyjcie do niedostępnych zakamarków
Noc Muzeów co roku przyciąga wiele osób, a przed placówkami stoją prawdziwe kolejki. Przez całą noc możecie zwiedzić galerie, muzea i zabytki w atrakcyjnej cenie.
Noc Muzeów w Trójmieście. Zajrzyjcie do niedostępnych zakamarków
Noc Muzeów 2024 w Europejskim Centrum Solidarności
Animacje na wystawie stałej, spacer po wystawie Stocznia z dawnym stoczniowym socjologiem w roli przewodnika, warsztaty dla rodzin z dziećmi i miłośników rękodzieła, silent disco, DJ i chillout music, projekcje filmowe i bookcrossing – to tylko niektóre atrakcje w Noc Muzeów 2024 w ECS.
Bilety na wystawę stałą i wystawę Stocznia tej nocy w promocyjnej cenie 1 zł. Reszta atrakcji – wstęp wolny.
Start 18.05.2024, 19:00 -01:00
Noc Muzeów w Trójmieście. Zajrzyjcie do niedostępnych zakamarków
Noc Muzeów 2024 w Trójmieście w ASP w Gdańsku
Wielka Zbrojownia: Patio: otwarte od: 19:00 do: 00:00Responsywny Suprematyzm, Interaktywna wystawa, przedstawiająca animowaną interpretację obrazów Kazimierza Malewicza. Animacje powstały w ramach zajęć w Pracowni Podstaw Grafiki Interaktywnej przez studentów 2 roku.
godz. 21.00 – Premiera spektaklu „FRANKENSTEIN” teatru performatywnego Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – TeART. Miejsce: Duża Aula
Przedstawienie powstało z inspiracji klasyką gotyckiego horroru pióra Mary Shelley – jednego z pierwszych obrazu queer oraz tomem z serii Transgresje „Odmieńcy” pod red. Marii Janion i Zbigniewa Majchrowskiego. To sequel odmieńca w drodze poszukiwania prawdy o sobie, integralności własnego „ja” w sferze cielesnej, egzystencjalnej i duchowej. Spektaklem pragniemy zachęcić do refleksji, jaka część w nas jest czymś odmiennym, tak łatwo zagrożonym wykluczeniem.
Wydział Architektury w ramach Nocy Muzeów będzie udostępniać dwie sale wykładowe. Będzie to Pracownia Wnętrz Miejskich oraz II Pracownia Projektowania Architektury Wnętrz. Zaprezentowane zostaną prace studentów i ogólna charakterystyka pracy pracowni.
Wydział Malarstwa:
Wystawa studentów Wydziału Malarstwa “Nokturn” miejsce: Mała Aula | Wydział Malarstwa ASP Gdańsk kuratorki: Agata Przyżycka, Magdalena Pela
W Noc Muzeów Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku odsłoni parę swoich tajemnic. Dla wszystkich chętnych, którzy chcą zobaczyć Akademię Sztuk Pięknych od środka, a dokładnie Wydział Malarstwa, przygotowaliśmy wieczór wypełniony inspirującymi wydarzeniami.
Tytuł tegorocznej wystawy Nokturn nawiązuje do późnej pory prezentacji obrazów. Zapoznając się z dziełami podczas wieczornych spacerów doświadczymy ferii barw i rozedrgania narracyjnego. Obfitość tematów miesza wątki klasycznych martwych natur z figuratywnymi przedstawieniami. W kolejnych pracach ujrzymy emocje oscylujące między niepokojem, a harmonią. Od mrocznych zakamarków do świetlistego blasku dnia. Dla części tych młodych artystów jest to jedna z pierwszych możliwości pokazania swojej twórczości przed szerszym gronem odbiorców oraz konfrontacja z opiniami innych osób. Dlatego zapraszamy do dzielenia się spostrzeżeniami i zadawania pytań twórcom.
godz. 19:00 – 23:00 – Nocne Warsztaty z Malarstwa. Miejsce: Pracownia Rysunku
Warsztaty skierowane są dla osób zainteresowanych malarstwem i jego percepcją. Zajęcia będą polegały na indywidualnej interpretacji zadanej formy wizualnej w postaci ustawienia przedmiotów w przestrzeni, przypominających formą martwą naturę. Każdy z uczestników ma za zadanie stworzyć pracę plastyczną, w której zawarty byłby walor, światłocień bądź forma zupełnie odmienna, abstrakcyjna. Zachęcamy do interpretacji ustawienia w rozmaity, kreatywny, oparty na wiedzy z zakresu historii sztuki sposób.
Potrzebne materiały: farby, pędzle, palety malarskie. Warsztaty poprowadzi mgr Agata Nowosielska Obowiązują zapisy: [email protected]
Start: sobota, 18.05.2024, 19:00 -00:00
Noc Muzeów w Trójmieście. Zajrzyjcie do niedostępnych zakamarków
Noc Muzeów 2024 w Ratusz Głównego Miasta Gdańsk
Zwiedzając Ratusz w Noc Muzeów dowiecie się co ma on wspólnego z Antwerpią, Gotlandią, Wenecją, Gandawą, Krakowem, Sandomierzem albo Rzymem.
Program Nocy Muzeów w Ratuszu Głównego Miasta:
- godz. 19:00 – 01:00 – Udostępnienie obiektu dla zwiedzających,
- godz. 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00, 00:00 – Koncerty studentów Akademii Muzycznej (czas trwania koncertu ok. 20 minut).
Noc Muzeów w Trójmieście. Zajrzyjcie do niedostępnych zakamarków
Noc Muzeów 2024 w Teatrze Miniatura
Teatr Miniatura zaprasza Spektakl „”Atlas wysp odległych”” dla widzów 13+ na podstawie książki Judith Schalansky.
Data: sobota, 18.05.2024, 20:00
Noc Muzeów w Trójmieście. Zajrzyjcie do niedostępnych zakamarków
Noc Muzeów 2024 w Muzeum Narodowe w Gdańsku – oddział Sztuki Dawnej
W Noc Muzeów oddział Sztuki Dawnej w Muzeum Narodowe zaprasza na Bal u patrycjuszy.
Program Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Gdańsku:
- godz. 19:30 – 00:00 – Wielopokoleniowe tańce z DJ Viką - Wyjątkowa noc wymaga wyjątkowej oprawy. Tego wieczoru w dawnych klasztornych wnętrzach zagra dla nas Wirginia Szmyt, czyli DJ Vika – gwiazda klubów, parad seniorów i od niedawna także filmu. Dobra zabawa nie ma limitu wieku, czekamy więc na was wszystkich na parkiecie.
- godz. 19:30 – 23:00 – Warsztaty sitodruku - Recykling to wcale nie taki nowy pomysł. Korzystali z niego też dawni gdańszczanie, wykorzystując ponownie cenne tkaniny i przerabiając ubrania. Jeśli chcecie nadać nowe życie swoim koszulkom czy torbom, to odwiedźcie strefę sitodruku. Wykonacie w niej samodzielnie nadruki nawiązujące do dzieł z kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Nad stoiskiem czuwa: Pracownia Wytwórcza.
- godz. 19:30 – 23:00 – Warsztaty biżuteryjne - Patrycjuszowski strój nie mógł obyć się bez okazałej biżuterii. W czasie wizyty w Oddziale Sztuki Dawnej koniecznie odnajdźcie stoisko, przy którym wykonacie jej współczesną, kolorową wersję. Nad stoiskiem czuwa pracownia Lignumki.
- godz. 19:30 – 23:00 – Luksus na pokaz - Luksus, blichtr i ekstrawagancja to słowa najlepiej opisujące gust dawnych gdańszczan. Nasi kustosze przygotowali dla was wyjątkowy pokaz dwóch nowych nabytków do kolekcji, które mają z nimi wiele wspólnego. Pierwszy to portret Bartłomieja Schachmanna – burmistrza, podróżnika, kolekcjonera i mecenasa, któremu Gdańsk zawdzięcza kilka wspaniałych budynków i dzieł sztuki. Drugi to zegar autorstwa Johanna Simona Betzmeyera, wykonany ze złoconego mosiądzu, granatów i czerwonego złota, wyposażony w równie kosztowny przenośny futerał.Pokazy odbywają się co 15 min. Obowiązuje limit osób w jednym wejściu – max. 15 osób w grupie.
- godz. 19:00 – 00:00 – Gra muzealna „Lubieżni i kłótliwi” - Na wystawie „Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki” dzieła opowiadają nam o tym, jak chcieli widzieć siebie dawni gdańszczanie. Jest jednak jeden problem – nie zawsze byli aż tak pobożni i cnotliwi, za jakich chcieliby uchodzić. Muzealne sale pełne są skandali. Podążajcie ich tropem i przekonajcie się, kto był lubieżny, a kto kłótliwy. Gra 16+
- godz. 19:00 – 00:00 – Szukanki – zadania dla młodych koneserów sztuki - Lubicie buszować po zakamarkach? Macie oko do detali, zmysł poszukiwacza i dużo ciekawości? To dobrze się składa, bo mamy dla was kilka rzeczy do odnalezienia. Karty w dłoń i ruszajcie na odkrywanie muzeum! Zobaczycie najstarsze, najdziwniejsze, największe i najcenniejsze dzieła sztuki związane z dawnym Gdańskiem, jakie mamy w naszych zbiorach.
- godz. 19:15 – 00:00 – Skandaliczny spacer - Gdzie w muzeum odbywały się sekcje zwłok? Który portret przedstawia bohatera wielkiego miłosnego skandalu? Kto wpadł na pomysł zakonserwowania swojego ciała po śmierci? O wszystkim opowiedzą nasi edukatorzy i edukatorki, którzy odkryją przed wami muzealne tajemnice, skandale i historie z dreszczykiem. Wypatrujcie ich przy wybranych eksponatach. Koniecznie odwiedźcie wszystkie punkty!
- godz. 19:00 – 00:30 – „Dzieła utracone” - Pokazy filmów opowiadających zawiłe historie obiektów, które zaginęły z terenu Polski w wyniku II wojny światowej.
- godz. 19:00 – 00:30 – Wyprzedaż muzealnych książek i katalogów - Gdańszczanie słynęli ze swojego zamiłowania do nauki i otwartości na świat. Nie mniej słynna była ich żyłka do handlu. Jeśli chcecie połączyć zdobywanie wiedzy z ubiciem dobrego interesu, sprawdźcie, co przygotowaliśmy na wyprzedaży książek i katalogów.
- godz. 19:00 – 00:30 – Strefa barowa „Red Light”
Noc Muzeów w Trójmieście. Zajrzyjcie do niedostępnych zakamarków
Noc Muzeów 2024 na Statku-muzeum “Dar Pomorza”
"Dar Pomorza" zaprasza w trakcie Nocy Muzeów na wyjątkowe, nocne zwiedzanie swojego pokładu.
Program Nocy Muzeów na Statku-muzeum “Dar Pomorza”:
- samodzielne zwiedzanie statku, w tym wystawy czasowej pt. „Unikaj statków gdzie nie mają zwierząt”
- rodzinna gra muzealna o zwierzętach „Daru Pomorza” – podążaj śladami ukrytych na statku zwierzęcych pasażerów, odkrywaj ich sekrety i zbieraj pieczątki!
- zmień się w wybrane statkowe zwierzątko – malowanie twarzy dla najmłodszych
- pomóż gdyńskim zwierzętom – zbiórka pieniędzy na czworonogi ze Schroniska „Ciapkowo”
- pamiątkowe przypinki ze zwierzętami
- nocna iluminacja statku
Zwiedzanie w godz. 17:00 do godz. 23:00 (kasa biletowa czynna do godz. 22:00)
Noc Muzeów w Trójmieście. Zajrzyjcie do niedostępnych zakamarków
Noc Muzeów 2024 w Muzeum Nauki Gdańskiej
Muzeum Nauki Gdańskiej (dawniej Muzeum Zegarów Wieżowych) zaprasza na zwiedzania wystawy stałej i koncerty carillonowe.
Program Nocy Muzeów w Muzeum Nauki Gdańskiej:
- godz. 19:00 – 01:00 – Udostępnienie obiektu dla zwiedzających
- godz. 19:30, 20:30, 21:30 – Koncerty carillonowe w wykonaniu carillonistki Moniki Kaźmierczak.
Noc Muzeów w Trójmieście. Zajrzyjcie do niedostępnych zakamarków
Noc Muzeów 2024 w Muzeum Miasta Gdyni
Szalona gdyńska przygoda w Noc Muzeów w Muzeum Miasta Gdyni. Inspirując się talentem i twórczością architekta, projektanta i wizjonera – Jakuba Szczęsnego, a także licznymi w ostatnich latach inwazjami dzików (!) na gdyńską przestrzeń miejską, zapraszamy wszystkich do wspólnej, dzikiej właśnie i nieposkromionej zabawy!
Program Nocy Muzeów w Muzeum Miasta Gdyni:
- godz. 18:00 – 01:00 – Udostępnienie obiektu dla zwiedzających
Noc Muzeów w Trójmieście. Zajrzyjcie do niedostępnych zakamarków
Noc Muzeów 2024 w Archiwum Państwowe w Gdańsku
Noc Muzeów stanie się okazją do zaproszenia Wszystkich miłośników historii do siedziby Archiwum Państwowego w Gdańsku.
„Noc z Napoleonem, czyli historia I Wolnego miasta Gdańska” to dobry moment, aby dowiedzieć się czym zajmują się archiwa i co przechowują.
Miejsce prezentacji obiektów: Czytelnia naukowa Archiwum Państwowego w Gdańsku przy ul. Wałowej 5
Czas prezentacji: 18 maja 2024 r. godz. 20:00 – 24:00
Noc Muzeów w Trójmieście. Zajrzyjcie do niedostępnych zakamarków
Noc Muzeów 2024 w Muzeum Sopotu
W Muzeum Sopotu przez cały czas trwania Nocy Muzeów będą czekały liczne atrakcje.
Program Nocy Muzeów w Muzeum Sopotu:
- godz. 19:30 – warsztaty dla dzieci „Willa Claaszenów – Teatrzyk cieni”.
- godz. 21:00 – oprowadzanie po wystawie stałej „Rekonstrukcja wnętrz mieszczańskich z początku XX wieku” Muzeum Sopotu mieści się w zabytkowej willi wybudowanej przez gdańskiego kupca Ernsta Augusta Claaszena w 1904 roku. Budowniczy i pierwszy właściciel mieszkał tu ze swoją rodziną: żoną Marthą Steinmeyer, synem Arthurem oraz dwiema córkami: Theodorą i Ruth Astą. Podczas oprowadzania goście poznają historię rodzin Claaszen oraz Meltzner, dowiedzą się jakie były losy willi po II wojnie światowej oraz poznają działalność Muzeum Sopotu.
- godz. 22:00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Fotoplastikon. Wystawa fotografii z kolekcji J. Dehnela.”. Na ekspozycji zaprezentowanych zostało ponad 40 zdjęć ze zbiorów Jacka Dehnela z jego tekstami inspirowanymi fotografiami.
- godz. 23:00 – oprowadzanie po wystawie stałej „Rekonstrukcja wnętrz mieszczańskich z początku XX wieku” Muzeum Sopotu mieści się w zabytkowej willi wybudowanej przez gdańskiego kupca Ernsta Augusta Claaszena w 1904 roku. Budowniczy i pierwszy właściciel mieszkał tu ze swoją rodziną: żoną Marthą Steinmeyer, synem Arthurem oraz dwiema córkami: Theodorą i Ruth Astą. Podczas oprowadzania goście poznają historię rodzin Claaszen oraz Meltzner, dowiedzą się jakie były losy willi po II wojnie światowej oraz poznają działalność Muzeum Sopotu.