Atakują wcześniej niż rok temu! Tak możesz uchronić się przed tym leśnym drapieżcą

i

Autor: pixabay.com

zdrowie

Atakują wcześniej niż rok temu! Tak możesz uchronić się przed tym leśnym drapieżcą

2024-04-16 13:22

Wcześniej niż zazwyczaj powrócił jeden z największych koszmarów amatorów leśnych i parkowych spacerów. Łagodna i krótka zima wybudziła już kleszcze. To najwyższa pora, by dowiedzieć się, jak przestrzec się przed ich atakiem.

Kiedy atakują kleszcze?

Do życia budzą się gdy temperatura na dworze przekracza 5 stopni Celsjusza. Sezon związany z ich aktywnością powinien trwać od wiosny do jesieni. W ostatnich latach coraz częściej zauważa się ich aktywność niemal przez cały rok. Powodem tego stanu rzeczy są coraz cieplejsze i krótsze zimy.

Gdzie spotkać możemy kleszcze?

To pasożyty stanowiące poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych. Przyjęło się, że największym zagrożeniem są dla nas w lasach. Równie dużo znajduje się ich również w parkach, a tam w wysokich trawach. Dlatego, zwłaszcza w środku sezonu, każde wyjście na spacer, zwłaszcza z psem, wiąże się z wysokim ryzykiem ukąszenia.

Co grozi po ukąszeniu kleszcza?

Jak powszechnie wiadomo, kleszcze żerują na ludziach i zwierzętach żywiąc się ich krwią. Niestety przy okazji przenoszą również groźne choroby. Najpoważniejszą jest borelioza, mogąca doprowadzić do bardzo niebezpiecznych powikłań neurologicznych. Kleszcze mogą być również nosicielami takich chorób jak babeszjoza, anaplazmoza czy erlichioza. Mogą one doprowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych i zaburzeń układu krążenia.

Jak uchronić się przed kleszczami?

Niewielu z nas wie, że kleszcze są ślepe. Jednak w ogóle nie przeszkadza im to podczas polowania na swoją ofiarę. Doskonale wyczuwają drgania i nie przepuszczą żadnej okazji, by wszczepić się w swojego żywiciela. Są jednak sposoby pozwalające na uniknięcie konfrontacji z tym pasożytem.

Co zrobić, by uchronić się przed ukąszeniem?

  • Unikaj przebywania w wysokiej trawie czy zaroślach

Listowie to ulubione miejsce przebywania kleszczy. Panuje tam umiarkowana temperatura i wilgotność. Kleszcze wspinają się na długie źdźbła trawy i tam czekają na swojego potencjalnego żywiciela.

  • Noś ubrania z długim rękawem

    Choć wysokie temperatury nas do tego nie zachęcają, warto przed wycieczką do lasu czy parku ubrać się w odzież z długimi rękawami czy nogawkami. Dobrym sposobem jest również włożenie nogawek do skarpetek.

  • Wybieraj jasne ubrania

Tu przyczyna jest dość prozaiczna. Kleszcze łatwiej zauważyć na jasnych ubraniach. Szybciej zatem można je strzepać.

  • Stosuj preparaty odstraszające kleszcze

Na rynku jest wiele środków odstraszających kleszcze czy inne insekty. Przed wyjściem na spacer warto spryskać nimi ubranie.

  • Po wizycie w lesie obejrzyj swoje ciało

Kleszcze są wyjątkowo małe, ale bardzo zwinnie poruszają się po ubraniach. Dlatego bardzo często zauważamy je dopiero po wszczepieniu w naskórek. Ważne jest zatem dokładnie przejrzenie ciała. Właściwie wszczepić się mogą w każdy kawałek ciała, jednak najczęściej wybierają cienkie miejsca na skórze, np. zagłębie pod kolanem, wokół brzucha, piersi czy w pachwinie. U dzieci często spotykamy je również na głowie czy szyi.

  • Szczepienie

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami chorób, jednak zakażających osobników odnotowuje się z roku na rok coraz więcej. Warto zatem pomyśleć o szczepieniu przeciw Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu. Rozważyć powinny to zwłaszcza osoby przewlekle chore oraz mieszkające w regionie, w którym odnotowano dużo przypadków zakażenia tą chorobą.

Masz ogródek w Trójmieście? Jakie kwiaty zasadzić?[Galeria]:

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].