Arcydzieło bursztynnictwa pod lupą badaczy. Co kryje w sobie szkatuła z Malborka?

i

Autor: Muzeum Zamkowe w Malborku

sztuka

Arcydzieło bursztynnictwa pod lupą badaczy. Co kryje w sobie szkatuła z Malborka?

2024-04-03 12:49

To najcenniejszy eksponat słynnej kolekcji bursztynu w malborskim zamku. Bursztynowa szkatuła autorstwa Christopha Mauchera poddana została szczegółowym badaniom przeprowadzonym przez interdyscyplinarną grupę badaczy. W nowej odsłonie będzie można podziwiać ją do 1 grudnia tego roku.

Badacze pochylili się nad dziełem sztuki 

Wykonana z niezwykłą pieczołowitością i kunsztem XVII-wieczna szkatuła udostępniona była już odwiedzającym Muzeum Zamkowe w Malborku. W 2022 roku eksponat stał się przedmiotem badań przeprowadzonych w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych przez grupę badaczy składających się z chemików, fizyków, konserwatorów i geologów.

Inspiracja mitologią

Wyniki ich pracy prezentowane będą na wystawie czasowej Muzeum Zamkowego w Malborku. Barokowa szkatuła, bogato dekorowana elementami rzeźbiarskimi, płaskorzeźbionymi, grawerowanymi  z licznymi przedstawieniami figuralnymi, zoomorficznymi i roślinnymi odnosi się do historii i postaci zaczerpniętych z mitologii. Po raz pierwszy oczom odwiedzających ukaże się bogato dekorowane wnętrze szkatuły oraz spód pokrywy. Uwidocznione będą liczne, dotychczas nieznane detale. Część przedstawiona zostanie w powiększeniach na wielkoformatowych fotografiach. Otwarcie wystawy będzie miało miejsce 6 kwietnia tego roku.

Bursztynnik z europejską sławą

Autor szkatuły, Christoph Maucher, przybył do Gdańska ok 1670 roku. Nie należał do cechu bursztynniczego, co nie przeszkodziło mu, by realizować zamówienia dworów królewskich całej Europy. Jego prace znajdują się w największych europejskich muzeach: Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, czy Grünes Gewölbe w Dreźnie.

Makieta zamku krzyżackiego w Malborku [Galeria]:

Pomorskie. Odwiedziłam knajpę Harry'ego Pottera w Gdańsku

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.