Od marca tego roku wzrośnie próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego nazywanego 500 plus dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Powiększy się zatem grupa osób, które będą mogły z niego skorzystać.
Co zrobić, by je otrzymać?
Świadczenie uzupełniające ma na celu finansowe wsparcie osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Przysługuje je osobom, które ukończyły 18 lat i zamieszkują na terenie Polski. Jeżeli nie są obywatelami RP, powinni posiadać prawo pobytu lub stałego pobytu w przypadku obywateli UE, państw członkowskich EFTA lub być cudzoziemcami legalnie przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Poza podstawowymi warunkami, świadczeniobiorcy muszą mieć stwierdzoną niezdolność do samodzielnej egzystencji. Z orzeczenia powinna wynikać właśnie całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Taka osoba musi być również pozbawiona prawa do emerytury bądź renty oraz innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych. Jeżeli otrzymuje jakieś świadczenie (np. zagraniczne), jego kwota nie może przekraczać 2157,80 zł.
Od marca więcej osób otrzyma świadczenie
To właśnie ta kwota jest kluczem do twierdzenia, że od marca 2024 r. więcej osób będzie mogło skorzystać z prawa do świadczenia uzupełniającego. Podlega ona bowiem podwyższeniu. Kwota ta od 1 marca 2024 r. będzie więc obowiązywała w zwaloryzowanej wysokości, a jej podwyższenie sprawi, że ze świadczenia będzie mogła skorzystać większa grupa osób niż dotychczas.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]