500 plus na dentystę? Te zabiegi wykonasz za darmo!

i

Autor: pixabay.com

medycyna

500 plus na dentystę? Te zabiegi wykonasz za darmo!

2024-05-21 8:31

Teoretycznie każdy, kto opłaca składki zdrowotne ma prawo do bezpłatnego leczenia zębów. Dentysta na NFZ to jednak przybytek dla najbardziej zdeterminowanych. Jeśli jednak zadbamy o profilaktykę, nie będziemy musieli mierzyć się z leczeniem. Niewielu z nas wie, że NFZ również za to zapłaci.

Dentysta na NFZ? Nie, dziękuję! 

Leczenie zębów na NFZ? Kto postanawia zmierzyć się z tym wyzwaniem musi uzbroić się w cierpliwość i … końskie zdrowie. Wielu z nas ze względu na czas oczekiwania na wizytę i ograniczony zakres usług woli od razu skorzystać z prywatnej usługi. Często nie ufamy również stosowanym w państwowych gabinetach metodom leczenia. Z góry zakładamy, że pracujący w nich dentyści pracują na najtańszych materiałach, co przekłada się na jakość wykonanych zabiegów.

Tyle ci się należy na NFZ

W 2024 roku kwota na leczenie stomatologiczne przyznana przez NFZ w 2024 roku waha się od 62 do 107 zł w zależności od rejonów Polski. Każdy, kto choć okazjonalnie odwiedza stomatologa wie, że kwota ta nie wystarcza nawet na znieczulenie. Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że w 2022 roku kwota ta oscylowała wokół 400zł. Skąd taka różnica? Wynika ponoć z faktu rezygnacji pacjentów z refundowanego leczenia.

Te zabiegi wykonasz na NFZ

Nie tylko leczenie zębów wykonać możemy w ramach pakietu NFZ. Za darmo skorzystać można również z usług opieki profilaktycznej. Mowa tu o skalingu, czyli usuwaniu złogów kamienia nazębnego. Ten zabieg bezpłatnie wykonać można raz w roku. Z kolei trzy razy w roku możemy bezpłatnie wykonać przegląd jamy ustnej. Prywatnie za te usługi musiałbyś zapłacić – od 150 do 250 zł za skaling i od 80 do 100 zł za przegląd. Wykonując trzy przeglądy i jeden skaling w roku zaoszczędzić możemy nawet do 550 zł.

Do tych lekarzy nie musisz mieć mieć skierowania. Lista:

Pomorskie. Nowe pociągi w Trójmieście. IMPULSY na trasie

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.