43. rocznica Sierpnia' 80. W tym roku Gdańsk wprowadza zmiany

i

Autor: gdansk.pl

ważna data

43. rocznica Sierpnia' 80. W tym roku Gdańsk wprowadza zmiany

2023-08-25 13:39

W tym roku po raz pierwszy w ramach obchodów rocznicy Sierpnia’ 80 odbędą się spacery w języku ukraińskim i białoruskim po wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności. Ponad 20 wydarzeń zaplanowano w Gdańsku dla upamiętnienia 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych oraz 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Co w programie?

Program obchodów obu rocznic przedstawiono w czwartek, 24 sierpnia, na konferencji prasowej w Europejskim Centrum Solidarności. Obchody 43. rocznicy Sierpnia'80 trwają już od 14 sierpnia, a ich kulminacja przypadnie w przyszłym tygodniu. 

Jak co roku otwarcie historycznej bramy

Od 2014 r. jednym z głównych elementów obchodów Sierpnia’80, organizowanych przez ECS, jest uroczyste otwarcie dawnej bramy stoczniowej nr 2. Wydarzenie, na które wstęp jest wolny, odbędzie się 31 sierpnia, o godz. 11.00.

Premierowe spacery na obchody Sierpnia'80

Dr Kacper Dziekan, główny specjalista ds. projektów międzynarodowych w ECS, podkreśla, że gdańska instytucja od wielu lat jest otwarta na współpracę ze społecznością ukraińską i białoruską zamieszkującą w Trójmieście. 

ansk.pl/wiadomosci/43-rocznica-Sierpnia-80-i-84-rocznica-wybuchu-II-wojny-swiatowej,a,248787 

Jeżeli chodzi o Białorusinów, zaczęło się to na dobre po sfałszowanych wyborach prezydenckich w tym kraju w sierpniu 2020 r., kiedy doszło do masowych protestów. W przypadku Ukrainy tą datą graniczną był oczywiście 24 lutego 2022 r. czyli agresja Rosji na naszego wschodniego sąsiada

- mówi Kacper Dziekan dla Gdańsk.pl

Wykład o etyce Solidarności

31 sierpnia, o godz. 12.00 (wstęp wolny) w audytorium ECS odbędzie się “Etyka Solidarności” - refleksja w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Odbywające się od kliku lat wykłady z tego cyklu nawiązują do eseju ks. Józefa Tischnera, najważniejszego dokumentu filozoficznego Solidarności. 

Obchody wybuchu wojny

Aleksandra Dulkiewicz zachęcała też do udziału 1 września w wydarzeniach upamiętniających kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej: na Westerplatte o  godz. 4.45, a później m.in. przy budynku Dyrekcji Kolei pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego, przy dawnej Victoriaschule, na placu Obrońców Poczty Polskiej i na cmentarzu Ofiar Terroru Hitlerowskiego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Poseł KO zaskoczył! W referendum odpowie 4 razy NIE