SAR to skrót od angielskiego określenia „Search and Rescue” (poszukiwanie i ratownictwo), które odnosi się głównie do lotniczego i morskiego poszukiwania i ratownictwa, górskiego oraz ratownictwa w warunkach bojowych.
Do zadań Służby SAR należy poszukiwanie i ratowanie każdej osoby znajdującej się w niebezpieczeństwie na morzu, bez względu na okoliczności w jakich znalazła się w niebezpieczeństwie, oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego
– informuje MSPiR, które zostało powołane do życia w 2002 roku.
Przed 2002 rokiem zadania ratownictwa morskiego były zlecane Polskiemu Ratownictwu Okrętowemu, którego domeną jest holowanie oceaniczne i pełnomorskie, a także usługi dźwigowe na morzu.
MSPiR jest państwową jednostką budżetową podległą ministerstwu infrastruktury. Jego centra i stacje ratownicze rozrzucone są wzdłuż całego polskiego wybrzeża, ale siedziba SAR znajduje się w Gdyni przy ul. Hryniewickiego 10, dlatego na jubileuszowej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli miasta. Samorząd reprezentowała wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki – Katarzyna Gruszecka-Spychała.
Polecany artykuł:
Dorobek dwóch dekad służby SAR przedstawił w skrócie podczas uroczystości Sebastian Kluska, dyrektor MSPiR: 2500 akcji ratowniczych, 11 000 uratowanych żyć ludzkich, 320 pracowników etatowych, 120 czynnych ratowników ochotników. A także nowoczesny sprzęt: 12 statków ratowniczych, 20 łodzi ratowniczych, 8 skuterów do ratownictwa wodnego, 23 samochody.