Sztab kryzysowy w Gdańsku

i

Autor: Iwo Pastuszka, UMG

wiadomości

Zwołano sztab kryzysowy w Gdańsku. Ma to związek z zamknięciem Mostu Siennickiego

2025-01-15 8:54

We wtorek (14 stycznia) po kilku dniach od zamknięcia mostu Siennickiego w Gdańsku, zwołany został sztab kryzysowy, w trakcie którego ustalono zmianę organizacji ruchu, awizowanie ciężarówek jadących do terminali portowych, czy przedłużenie działania punktu informacyjnego.

Biuro prasowe gdańskiego magistratu poinformował we wtorek (14 stycznia), że zebrał się sztab kryzysowy, którego głównym tematem było udrożnienie ruchu na trasie Sucharskiego i moście wantowym po piątkowym zamknięciu mostu Siennickiego.

Most Siennicki, obok mostu wantowego oraz tunelu pod Martwą Wisłą, jest jedyną drogą, jaką mieszkańcy gdańskich dzielnic: Stogów, Przeróbki i Górek Zachodnich mogą dostać się do centrum miasta i z powrotem.

Most został zamknięty z powodu złego stanu technicznego. Badania przeprowadzone przez ekspertów z Politechniki Gdańskiej wykazały, że przyczółki mostu zaczynają się przesuwać, co grozi osunięciem konstrukcji.

W poniedziałek (13 stycznia) rano na moście wantowym i w tunelu pod Martwą Wisłą tworzyły się zatory drogowe. Autobusowa komunikacja zastępcza, która dowozi mieszkańców do centrum Gdańska, miała kilkudziesięciominutowe opóźnienia.

Wezwałam wszystkie służby, abyśmy wspólnie przeanalizowali poniedziałkowe zdarzenia i wypracowali skuteczne rozwiązania, tak, by sytuacja się nie powtórzyła

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

- powiedziała cytowana w komunikacie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Podała, że jedno z rozwiązań, czyli zmiana organizacji ruchu w rejonie ulicy Ku Ujściu, zostało wdrożone we wtorek. Biuro prasowe przekazało, że polega ono na zlikwidowaniu lewoskrętu, czyli możliwości bezpośredniego wjazdu na teren spółki Balticon dla ciężarówek jadących od strony ronda KOR. Teraz pojazdy muszą jechać dalej ulicą Ku Ujściu, gdzie po przejechaniu ok. 1,5 kilometra zawracają. Na teren Balticonu mogą wjechać, korzystając z prawoskrętu.

Ponadto Zarząd Morskiego Portu Gdańsk (ZMPG) we współpracy z Balticonem i Batic Hub wdraża system awizowania pojazdów ciężarowych. Podano, że podobne rozwiązanie sprawdziło się w czasie kryzysu węglowego. W pełni wykorzystane zostaną również parkingi buforowe, na których ciężarówki będą oczekiwały na przyjęcie do portu.

Podjęto również decyzję o przedłużeniu czasu pracy punktu informacyjnego mieszczącego się w bibliotece na Przeróbce przy ul. Krynicznej do piątku włącznie.

Remont mostu potrwa około dwóch lat. Władze miasta szacują, że będzie kosztował ok. 30 mln zł.

W spotkaniu sztabu kryzowego udział wzięli przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, służb państwowych, wydziałów i jednostek miejskich.

GALERIA: Poruszający gest mieszkańców Gdańska. Oto, co zrobili w 6. rocznicę śmierci Adamowicza

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Rekord w resuscytacji z WOŚP-em w Gdyni