Senior OGRABIONY w bezczelny sposób! Myślał, że spotkało go wielkie szczęście

i

Autor: Andrew Khoroshavin/cc0/pixabay Telefon informujący o wygraniu sporej sumy pieniędzy był próbą wyłudzenia danych logujących do konta bankowego.

Zniżki dla seniorów w 2023 roku. Na co mogą liczyć?

Szalejąca inflacja dotyka wszystkich, ale najbardziej seniorów. Osoby starsze często borykają się z niską emeryturą czy rentą. Podpowiadamy, jak seniorzy mogą zaoszczędzić!

W tym roku seniorzy otrzymali dodatkową 13. i 14. emeryturę. Był to duży zastrzyk gotówki. Na ten dodatek mogą liczyć oni także w 2023 roku. Osoby po 60. roku życia mogą liczyć także na różnego rodzaju zniżki.

Ogólnopolska Karta Seniora

Każdy senior, który ukończył 60 lat może wyrobić własną Ogólnopolską Kartę Seniora. Karta ta upoważnia do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym m in. sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, instytucjach zdrowia i kultury.

Koszt karty na 1 rok wynosi 35 złotych, a na dwa lata – 50 zł. Mieszkańcy Gmin Przyjaznych Seniorom mogą odebrać kartę za darmo.

Ponadto, wiele samorządów oferuje swoje karty mieszkańca, które oferują swoje zniżki oferują lokalne firmy.

Abonament RTV

Seniorzy są w grupie uprzywilejowanych osób, które mogą liczyć na zniżki na abonament RTV. W 2022 roku zniżkę mogli odebrać seniorzy, którzy ukończyli 60 lat i mieli ustalone prawo do pobierania emerytury, której wysokość nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w roku poprzednim (2840,78 zł brutto) oraz emerycie, którzy ukończyli 75 lat (niezależnie od wysokości pobieranych świadczeń).

Komunikacja miejska i ogólnopolska

Wysokość ulgi uwarunkowana jest od miasta i konkretnego przewoźnika. Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat mogą liczyć na wsparcie POLREGIO, PKP SKM w Trójmieście, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Kolei Dolnośląskich w wysokości 10-50 proc. zniżki. Na 37 proc. zniżki przysługuje podróżnym 2 klasą pociągów osobowych PKP, TLK i ekspresowych. Można z niej skorzystać dwa razy w roku, jednak senior musi posiadać odpowiednie zaświadczenie uprawniające do ulgowego przejazdu. Wydaje je np. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Seniorzy (najczęściej po ukończeniu 70 lat) mogą również liczyć na zniżki w komunikacji miejskiej. W zależności od miasta mogą otrzymać od 50 proc. zniżki po całkowicie darmowe przejazdy.

Poruszające słowa brata na pogrzebie żołnierza, który zginął na Ukrainie