Kiedy możesz stracić dowód rejestracyjny?
Przepisy o prawie drogowym (art. 132 prawa o ruchu drogowym) jasno określają, kiedy możliwe jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Kierowca musi liczyć się z takimi konsekwencjami w przypadku złego stanu technicznego pojazdu, zagrażającego bezpieczeństwu, zagrożeniem porządkowi ruchu oraz naruszeniem wymagań ochrony środowiska. Oczywistym powodem jest również brak aktualnego badania technicznego, błędne wyznaczenie daty obowiązkowego badania technicznego bądź wykonanie go przez podmiot nie mający do tego uprawnień. Przesłanką do tego może być także rozbieżność danych pomiędzy dowodem rejestracyjnym a Centralną Ewidencją Pojazdów.
Kto może zatrzymać dowód rejestracyjny?
Zatrzymania dowodu może dokonać również diagnosta. Jest uprawniony do tego w przypadku stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego, czy podejrzenia jego podrobienia. Po jego zatrzymaniu zostaje on wysyłany do organu, który go wydał.
Polecany artykuł:
Łatwiej stracimy dowód rejestracyjny? Te zmiany nastąpią niebawem
Minister Cyfryzacji opublikował komunikat w Monitorze Polskim dotyczący zmiany zasad zatrzymywania przez diagnostów dowodów rejestracyjnych. Od 1 czerwca przepis o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego będzie brzmiał następująco:
W przypadku określonym w ust. 1 pkt 1 dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) zatrzyma również jednostka upoważniona do przeprowadzania badań technicznych.
- prawo o ruchu drogowym, art. 132, par. 4 – brzmienie od 1 czerwca 2024 r.
Z przepisów znika zatem część mówiąca o możliwości zatrzymania przez diagnostę nieczytelnego lub zniszczonego dowodu rejestracyjnego. Zmieni się również sposób, w jaki diagnosta będzie mógł zatrzymać dokument. Dotychczas diagnosta zatrzymywał fizyczny dokument i przesyłał go do organu, który go wydał. Od 1 czerwca zrobi to wyłącznie w sposób wirtualny. Dokument zostanie zwrócony kierowcy, ale w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawi się wpis o zatrzymaniu. Całkowity zwrot dowodu rejestracyjnego będzie możliwy po pozytywnym przejściu badania technicznego. Diagnosta może zrobić to wprost ze swojego zakładu.
GALERIA: Obrączkowanie sokołów w Gdyni
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].