Koronawirus na Śląsku: Emeryci wybrali się na wycieczkę. Większość jest już zakażona!

i

Autor: Pixabay.com / Zdjęcie ilustracyjne

seniorzy

Zmiana dot. legitymacji emeryta. Co to oznacza dla seniorów?

2024-03-13 12:26

Osoby, które zyskały uprawnienia do pobierania świadczeń emerytalno-rentowych w 2023 roku nie otrzymają legitymacji w formie plastikowej karty. Od stycznia 2023 ten dokument wydawany jest z urzędu w postaci mLegitymacji. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiedziało zmiany. Czego będą dotyczyć?

Legitymacja emeryta. Od stycznia 2023 wersja elektroniczna 

Praktyczne rozwiązanie dla emerytów i rencistów w aplikacji mObywatel 2.0, czyli cyfrowa legitymacja. Dokument już teraz przynosi wiele korzyści i znacząco ułatwia życie – dzięki niemu osoby ze statusem emeryta czy rencisty mogą skorzystać z przysługujących zniżek oraz uprawnień bez konieczności noszenia tradycyjnego dokumentu - podaje gov.pl

Od stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista może korzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Jest ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. ZUS wystawia mLegitymację wszystkim emerytom i rencistom automatycznie. 

W nowym roku wszyscy emeryci i renciści automatycznie uzyskają mLegitymację. Nie wymaga to od nich składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS. Osobom, które nabędą uprawnienia do emerytury lub renty od stycznia 2023 r., ZUS wyda legitymacje w formie elektronicznej. Emeryci lub renciści, którzy zechcą dodatkowo otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty plastikowej, będą mieli taką możliwość. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek do ZUS

- podawał ZUS. 

Zmiana dot. legitymacji emeryta. Co to oznacza dla seniorów?

Jak podaje portal Infor.pl, Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja) m.in. w celu dostosowania do standardów technicznych w zakresie prezentacji dokumentów mobilnych w mObywatel 2.0. 

Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie, które ma wejść w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

- czytamy. 

Co nowego pojawi się we wzorze? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że nowy wzór wizualizacji mLegitymacji na ekranie urządzenia mobilnego uwzględnia również zmienioną szatę graficzną dokumentów prezentowanych w nowej wersji aplikacji mObywatel. Ze wzoru wizualizacji mLegitymacji została usunięta informacja o nieważności tego dokumentu. Powyższa zmiana nie wpłynie negatywnie na poziom weryfikacji ważności dokumentu przez podmioty trzecie - dodaje portal. 

Jak dodać mLegitymację w aplikacji mObywatel

Każdy emeryt i rencista może samodzielnie dodać swoją mLegitymację w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Wystarczą do tego trzy proste kroki: uruchomienie aplikacji, kliknięcie opcji „dodaj dokument” i wybranie na liście dokumentów „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

M jak miłość. Nieszczęście spadnie na Jagodę i Tadeusza! Stracą wszystko przez Modrego