Plaża w Gdyni

i

Autor: Monika Czekańska

Polskie morze

Zimny Bałtyk, ale nie wszędzie. Nieliczni wiedzą, co powoduje takie różnice temperatur!

Zimna woda w Bałtyku nie powinna być zaskoczeniem, ale nagła zmiana temperatury to już wyjątkowe zjawisko. Dlaczego nie wszędzie morze ogrzewa się jednakowo? Zobacz, gdzie są ciepłe miejsca, a gdzie woda zawsze będzie chłodna. Nasze wskazówki przydadzą się na wakacjach!

Gdzie jest najcieplejsza woda w Morzu Bałtyckim?

Z danych przekazanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w czerwcu ubiegłego roku temperatura wody w Morzy Bałtyckim różniła się nawet o 7 stopni w zależności od miejsca. W czwartek 15 2023 czerwca różnica to już 10 stopni! Tak duże różnice nie zdarzają się często, a wszystko przez zjawisko Upwellingu. Czy w tym roku również przyniesie zimną wodę?

Dlaczego woda w Bałtyku jest lodowata czyli czym jest upwelling?

Upwelling to zjawisko polegające na tym, że prądy wodne głębinowe, te najzimniejsze wypływają na powierzchnię. Tam gdzie dzieje się to przy brzegu woda jest chłodniejsza niż na otwartym morzu. Te prądy głębinowe uniemożliwiają kąpiel turystom.

Gdzie jest najcieplejsza woda w morzu?

Gdzie więc najlepiej pojechać, by wykąpać się w Bałtyku? Warto cieplejszej wody szukać w Zatoce Puckiej. Zwykle najchłodniejsza woda jest w okolicach Kołobrzegu, Ustki oraz Jastrzębiej Góry - to te najbardziej wysunięte na północ punkty najczęściej padają ofiarami upwellingu. 

Zjawisko upwellingu dotyczy nadmorskich plaż szczególnie od naszej zachodniej granicy do Darłowa. Najzimniejsza woda jest w Dębkach i często też Ustce. W Kołobrzegu oraz w Ustce zjawisko upwellingu i temperatury nie dają się nawet na moczenie nóg, w czerwcu wynoszą 11°C

Kiedy woda w Bałtyku będzie ciepła?

Upwelling wiąże się z wiatrem. Na koniec maja 2024 byliśmy świadkami zjawiskowego zalewania przez mgłę. Wiatr nie musi być silny, ale powinien wiać wzdłuż brzegu, czyli głównie ze wschodu i północnego wschodu. Gdy sytuacja utrzymuje się przez kilka dni, później pojawia się upwelling

Niepokój odpoczywających nad Bałtykiem budzi też często stan wody. Unoszące się na niej pyłki nie są jednak niczym groźnym, upwelling dostarcza natomiast nieprzyjemnego uczucia i może prowadzić do szoku termicznego. 

Kiedy woda w Bałtyku będzie dobra do kąpieli?

Kiedy więc można się kąpać? Fani bałtyckich fal nie narzekają i już teraz nad Bałtykiem nie brakuje zażywających nie tylko kąpieli słonecznych ale i tych morskich. Zawsze najcieplej będzie w wodach Zatoki Gdańskiej i Puckiej. Na półwyspie doskonałą możliwość daje kąpiel na plażach od strony zatoki - tu woda jest spokojna, nagrzewa się szybciej, nie ma dużych fal i jest płytko - dlatego jest cieplejsza, po drugiej stronie mierzei woda do kąpieli ma już całkiem inną temperaturę. 

Jakie plaże wybrać, gdzie jest najcieplejsza woda?

Plażując nad Bałtykiem i wybierając plaże warto też zwrócić uwagę na to, czy są tam strzeżone kąpieliska, czy nie. Na strzeżonych mamy gwarancję, że woda jest badana i czysta, bezpieczna do kąpieli. Bałtyckie kąpieliska otwarte będą dopiero w sezonie wakacyjnym. 

GALERIA: Te atrakcje Pomorza zobaczysz po raz pierwszy! Nowe miejsca na mapie turystycznej

Pomorskie. Gdańskie Juwenalia 2024