W porcie gaszą węgiel: Straż Pożarna "Florian"
Do niecodziennie brzmiących akcji jak gaszenie węgla, który przechowywany na hałdach może ulec samozapłonowi dysponowana jest w Polsce między innymi Portowa Straż Pożarna „Florian”. Dla nich jednak płonący węgiel, który wymaga ugaszenia to nic nadzwyczajnego. Ta specjalistyczna jednostka ochrony przeciwpożarowej została utworzona w 1991 r. na bazie powstałej w 1946 roku Portowej Straży Pożarnej. Zajmuje się pracą w portach i zabezpieczeniem transportów. Ta polska spółka jest jedną z nielicznych w Europie zajmującą się nie tylko ochroną pożarową ale też ekologiczną w portach. Teraz, oprócz gaszenia pożarów szczególnie niebezpiecznych substancji jak paliwa, zajmuje się również szkoleniem strażaków z całego kraju.
Prowadziliśmy również liczne akcje ratowniczo-gaśnicze na terenach i akwenach administrowanych przez Zarząd Portu Gdańsk, a także na obszarze miasta Gdańska, województwa pomorskiego i całego kraju. Braliśmy udział w m.in. pożarze w hali Stoczni Gdańskiej, usuwaniu skutków wybuchu gazu w wieżowcu w Gdańsku, pożarze Kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, pożarze Rafinerii Gdańskiej czy powodzi tysiąclecia na południu Polski
- to przegląd działań jednostki Portowej Straży Pożarnej "Florian".
Zielona straż pożarna to wojskowy kamuflaż
Jednostki strażaków portowych różnią się specjalistycznym wyposażeniem i przygotowaniem pożarników, jednak wozy na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżniają. Nie można tego powiedzieć o zielonych wozach strażackich innej jednostki specjalistycznej.
Fotografie zielonych wozów możemy podziwiać dzięki pracom Michała Tomaszewskiego prowadzącego stronę o fotografii ratowniczej. Michał pochodzi z Czerniejewa k. Gniezna i służy w tamtejszej jednostce ochotniczej straży pożarnej oraz w OSP Kociałkowa Górka w gm. Pobiedziska. Jak mówi o sobie: to pozwala mu połączyć dwie pasje w jedno: straż pożarną oraz fotografię.
Wyjątkowe jednostki pożarnicze: Wojskowa Straż Pożarna
Wśród fotografii wykonanych przez Fotografia Ratownicza Michał Tomaszewski znajdziemy największą dumę fotografa: zielony wóz Wojskowej Straży Pożarnej. To unikatowy pojazd, którego sfotografowanie to nie lada gratka.
Fotografowane wozy to wyposażenie w kamuflażu. Na co dzień korzystają z niego jednostki Wojskowej Straży Pożarnej. Te z fotografii to dokładnie Poznań-Krzesiny oraz Powidz. Nie wszystkie wozy służące w Wojskowej Straży Pożarnej są zielone, te są więc naprawdę wyjątkowe.
Wymagało to uzyskania zgody od dowódców tych baz wojskowych, między innymi. Niektóre szczegóły nie mogły się ukazać na zdjęciach, ponieważ jest to teren wojskowy jakby nie patrzeć, fotografią służb mundurowych zajmuję się dokładnie od 2020 roku, w tym roku udało mi się sfotografować wyposażenie jednostek Wojskowej Straży Pożarnej. Niestety wozu bojowego należącego do Wojskowej Straży Pożarnej nie udało mi się "jeszcze" uchwycić podczas akcji, kto wie.. może kiedyś się uda.
- podsumowuje Michał Tomaszewski, któremu udało się uwiecznić jednostki.
W Polsce podległych Ziłom Zbrojnym funkcjonuje 91 wojskowych straży pożarnych, w tym kilkanaście w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.