Zawisza Czarny jak nowy. Żaglowiec przeszedł największy od 20 lat remont! Zobacz zdjęcia

2021-03-26 13:55

Zawisza Czarny jak nowy! Zakończyły się największe od 20 lat prace remontowe na największym na świecie żaglowcu skautowym należącym do Związku Harcerstwa Polskiego. M.in. odnowiono część poszycia, wymieniono kable, rury i agregaty. Teraz trwają ostatnie prace porządkowe i jednostka będzie mogła wyruszyć w rejs. W tym roku żaglowiec Zawisza Czarny obchodzi 60. urodziny!

Spis treści

  1. Zakończył się remont żaglowca Zawisza Czarny. Jakie prace wykonano?
  2. Zawisza Czarny już po remoncie. Kiedy pierwszy rejs?
  3. Zawisza Czarny. Co wiemy o żaglowcu?

Zakończył się remont żaglowca Zawisza Czarny. Jakie prace wykonano?

Zawisza Czarny jak nowy. Zakończył się remont żaglowca Związku Harcerstwa Polskiego. Prace trwały od października.

– To był największy remont od 20 lat. Tak naprawdę statek jest eksploatowany nieustannie od prawie 60 lat, więc sporo mechanizmów wymagało już wymiany. Zebraliśmy to wszystko właśnie w ramach remontu klasowego. Udało się odnowić część poszycia i wręg – to bardzo istotne elementy konstrukcyjne statku. Wymieniliśmy też część ścian nadbudówki. I to były najważniejsze prace kadłubowe. Odnowiliśmy wszystkie magazyny na statku. A tutaj w Gdyni najważniejszym elementem była wymiana agregatów i gruntowny remont głównej tablicy rozdzielczej, która została unowocześniona i mam nadzieję, że będzie nam służyć przez kolejnych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat – powiedziała dla gdynia.pl Weronika Nadzikiewicz, dyrektor zarządzająca Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni.

Remont żaglowca kosztował ponad milion zł. W dużej części opłacono go z własnych środków Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni. Zorganizowano także internetową zbiórkę, w której zebrano 65 tys. zł.

– Dzięki zrzutce i tym wszystkim ludziom, którym „Zawisza” jest bliski, a jest ich bardzo wiele, mógł odbyć się remont w takiej części, która może nie była konieczna pod względem klasy, ale bardzo istotna pod względem tego, jak się na tym żaglowcu pływa. Mogliśmy odnowić łazienkę, ściany i część urządzeń w kuchni, a także popracować nad wentylacją, klimatyzacją pomieszczeń i przygotować trochę inny standard w kubryku dla naszych załóg. Chciałabym jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy dorzucili się do tej zrzutki, bo to naprawdę było dla nas duże wsparcie – powiedziała Nadzikiewicz.

Zawisza Czarny już po remoncie. Kiedy pierwszy rejs?

Pierwszy w tym roku rejs Zawiszy Czarnego miał odbyć się 20 marca. Pandemia pokrzyżowała jednak ten plany i na razie jednostka zostaje w Gdyni.

– Obserwujemy cały czas sytuację, niepokoi nas wzrost zachorowań. Jest to harcerski żaglowiec i dla nas bardzo ważna jest odpowiedzialność społeczna. Zobaczymy, jak sytuacja będzie się rozwijać. Mam nadzieję, że najdalej 10 kwietnia, czyli po zakończeniu planowanego lockdownu, uda nam się rozpocząć sezon i będzie można w miarę bezpiecznie pływać – poinformowała Nadzikiewicz.

Pełna lista wypraw jest dostępna na stronie rejsyzawiszaczarny.pl.

Zawisza Czarny. Co wiemy o żaglowcu?

„Zawisza Czarny to stalowy, trzymasztowy szkuner z ożaglowaniem typu Va Marie. Jednostkę zbudowano na bazie kadłuba statku rybackiego (lugrotrawlera) Cietrzew, zwodowanego w 1952 r. w Stoczni Północnej w Gdańsku” – czytamy na stronie Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

Żaglowiec m.in. odbył rejs dookoła świata i dwukrotnie opłynął przylądek Horn. W latach 2006-2016 na jego pokładzie realizowany był program Zobaczyć Morze, na który składały się rejsy dla niewidomych żeglarzy.

„Od 2011 roku rokrocznie Zawiszą harcerze przewożą w grudniu Betlejemskie Światło Pokoju dla skautów z Bornholmu i Karlskorony” – czytamy na stronie Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

Na co dzień żaglowiec wypływa w rejsy stażowo-szkoleniowe dla młodzieży, harcerzy, klubów i szkół żeglarskich po Morzu Bałtyckim, Północnym i Norweskim. Organizowane są także rejsy międzynarodowe z mieszaną załogą polsko-litewską lub polsko-ukraińską.

Zawisza Czarny ma 42,7 m długości, powierzchnia żagli to 625 m2. Załoga żaglowca liczy 46 osób.

Rejs Roku 2016: wyróżnienie dla "Selma Expeditions" za Trawers Shackle