Zapadł wyrok w sprawie wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pozew wnieśli jego pracownicy

i

Autor: Muzeum II Wojny Światowej

Sąd

Zapadł wyrok w sprawie wystawy w Muzeum II Wojny Światowej. Pozew wnieśli jego pracownicy

2023-04-17 14:36

Sąd Apelacyjny w Warszawie w poniedziałek (17 kwietnia) oddalił apelację pozwanego i powoda w sprawie wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej. Pięć lat temu byli dyrektorzy muzeum wytoczyli powództwo instytucji, w której pracowali o ochronę praw autorskich i dóbr osobistych. Wyrok jest prawomocny.

W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie zapadł wyrok w sprawie o ochronę praw autorskich i dóbr osobistych, które wytoczyli Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jej byli pracownicy Paweł Machcewicz, Piotr Majewski, Janusz Marszalec i Rafał Wnuk.

Przewodnicząca składu sędziowskiego SA w Warszawie sędzia Jolanta de Heij-Kaplińska oddaliła apelację pozwanego i powoda.

Zarzuty apelacji powodów i pozwanego nie doprowadziły do zmiany rozstrzygnięcia. Wyrok odpowiada prawu

- uzasadniała.

Stwierdziła, że wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku, który zapadł w październiku 2020 roku, jest słuszny.

Sędzia ogłaszając wyrok wskazała, że częściowo zmieniono rozstrzygnięcie o kosztach postępowania apelacyjnego przyznając stronom "taki sam rozkład i parytet".

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie jest prawomocny.

Czego domagali się byli pracownicy muzeum?

W październiku 2020 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił 26 z 28 żądań byłych dyrektorów muzeum, w tym 16 z 17 żądań w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej.

Autorzy domagali się usunięcia z wystawy m.in. portretu o. Maksymiliana Kolbego, portretu Witolda Pileckiego, zdjęcia powstańców warszawskich składających przysięgę wojskową czy usunięcia zdjęcia rodziny Ulmów. Domagali się również, przywrócenia pierwotnej formy scenograficznej wystawy w części poświęconej Polskiemu Państwu Podziemnemu, czy przeniesienia eksponatów dotyczących kpt. Antoniego Kasztelana w pierwotne miejsce ich prezentacji.

Sąd Okręgowy nakazał natomiast muzeum zaprzestania wyświetlania filmu "Niezwyciężeni" Instytutu Pamięci Narodowej na dwóch ekranach podzielonych murem i zasiekami w sekcji 18 wystawy "Od wojny do wolności".

Ponadto sąd zasądził od pozwanego na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku kwotę 10 tys. zł w związku z naruszeniem praw autorskich i dóbr osobistych powodów, umorzył postępowanie w zakresie cofniętego powództwa i oddalił powództwo w pozostałej części.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

M. WOŚ: TRZEBA ZŁAPAĆ OSZUSTÓW, KTÓRZY WPROWADZALI TECHNICZNE ZBOŻE