Moda na zdjęcia w rzepaku
W 2020 roku w social mediach wybuchł trend na zdjęcia w rzepaku. Do rzepakowych sesji rzucili się wszyscy - celebrytki czy influencerki. Trudno się im dziwić. Żółte pole pięknie prezentuje się na fotografiach i od razu rzuca się w oczy wśród instagramowych postów.
Masa zdjęć w rzepaku na Instagramie
W internecie możemy znaleźć tysiące zdjęć w rzepaku. Nie, nie przesadzamy. Pod hasztagiem rzepak na Instagramie jest 124 tys. postów, a pod hasztagiem rzepakowepole - ponad 45 tys fotografii.
Kim są rzepiary?
Internauci są bezlitośni i osoby fotografujące się w rzepaku nazwali rzepiarami. Nie brakuje też prześmiewczych memów na ten temat. W jednym z odcinków teleturnieju Milionerzy pojawiło się nawet pytanie - kim są rzepiary?
Czy jeszcze robi się fotki w rzepaku?
Gdy tylko zakwitł rzepak, na polu pojawiły się rzepiary. W 2023 roku moda na zdjęcia w żółtym polu nadal trwa i nic nie wskazuje na to, aby szybko się skończyła.
Czy robienie sobie zdjęć w rzepaku jest zgodne z prawem?
Choć może wydawać się, że sesja w rzepaku jest nieszkodliwa, to nie wszystkim rolnikom się to podoba. Część z nich jest niezadowolona, że obcy ludzie wchodzą na ich pola i niszczą uprawy.
Zgodnie z art. 156 Kodeksu wykroczeń: Kto na nienależącym do niego gruncie leśnym lub rolnym niszczy zasiewy, sadzonki lub trawę, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. W razie popełnienia wykroczenia można orzec nawiązkę do wysokości 500 złotych.
Jak robić zdjęcia, aby nie zdenerwować rolnika i nie mieć problemów z prawem?
- Nie wchodź w środek pola.
- Nie łam roślin.
- Poszukaj ścieżek technologicznych, gdzie wjeżdża rolnik swoim sprzętem. Dzięki temu nie zniszczysz rzepaku.
- Uważaj na opryski. Wieczorem rolnicy wykonują zabiegi, które zapobiegają chorobom rośliny.
- Pstrykaj fotki do woli i pochwal się nimi w social mediach.