Kiedy obowiązuje zakaz palenia w kominkach w Polsce?
Przepisy dotyczą także domowych sprzętów, w tym kominków. Wprowadzone są dni, w których właściciele nie mogą z nich korzystać. Jeśli nie dostosują się do ekologicznych wymogów mogą otrzymać wysoki mandat.
Jakie wymagania dot. palenia w kominkach określa Ekoprojekt?
W dyrektywie uwzględniono restrykcyjne normy, których muszą przestrzegać właściciele urządzeń grzewczych. Aby korzystać z kominków przez wszystkie dni w roku, muszą one spełniać minimalne poziomy spalania. Kominki z zamkniętą komorą spalania wykorzystujące pellet — 79 procent, kominki z zamkniętą komorą spalania wykorzystujące paliwo inne niż pellet — 65 procent, kominki z otwartą komorą spalania — 30 procent.
Kolejne normy, jakie ustalono to normy emisji pyłów PM przy założeniu, że zawartość tlenu komorze kominka wynosi 13 proc.:
- kominki z zamkniętą komorą spalania wykorzystujące pellet — 20 mg/m3,
- kominki z zamkniętą komorą spalania, wykorzystujące paliwo inne niż pellet — 40 mg/m3,
- kominki z otwartą komorą spalania — 50 mg/m3.
Polecany artykuł:
Kara za niespełnienie warunków dyrektywy. Jaki mandat za palenie w kominkach możemy otrzymać?
Kara za niedostosowanie się do przepisów w Ekoprojekcie są bardzo wysokie. Według przepisów ochrony środowiska mogą one wynosić od 500 do 5 000 złotych. Warto sprawdzać certyfikaty zakupionych urządzeń. Jeśli nasz kominek nie ma mniej niż 5 lat to najprawdopodobniej spełnia wszystkie wymogi.
Gdzie jest zakaz palenia w kominkach w 2023 roku?
Prezentujemy ograniczenia w poszczególnych województwach.