W kontekście kryzysu energetycznego spowodowanego inwazją Rosji na Ukrainę, Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikowała plan zmniejszenia zużycia ropy naftowej. W planie tym zaproponowano 10 działań, które można podjąć w celu zmniejszenia zużycia ropy naftowej.
Jak podkreślają autorzy planu, przedstawione zalecenia można z jednej strony postrzegać jako realizację scenariuszy zmniejszających uzależnienie od ropy, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Z drugiej strony wszystkie przedstawione zalecenia mogą być traktowane jako narzędzia polityki klimatycznej zmierzającej do dekarbonizacji i poprawy jakości powietrza.
Polecany artykuł:
Zakaz jazdy autem w niedziele. Znamy konkrety!
Zdaniem autorów raportu zalecenia MAE są na chwilę obecną tylko teorią, która pokazuje większe wyzwania dla Polski związanej z dekarbonizacją sektora transportu. Nie są one obowiązkowe ani wiążące dla naszego kraju.
Niezwykle ważne jest, aby przy wdrażaniu międzynarodowych zaleceń dotyczących dekarbonizacji sektora transportu uwzględniać lokalne uwarunkowania.
Niedziele bez samochodów w miastach to pomysł od dawna rozważany, jednak w warunkach polskich nigdy nie wprowadzony. Zasadniczym problemem jest wyznaczenie obszaru objętego regulacją oraz sprawiedliwe zdefiniowanie wyjątków. Co do zasady, poruszanie się pojazdów uprzywilejowanych czy transportu publicznego nie stanowi kontrowersji. Jednak sprawa ma się inaczej w przypadku np. pojazdów zasilanych inaczej niż silnikiem spalinowym. Takie rozróżnienie może wzbudzić opór społeczny.
Inne pomysły zamieszczone w raporcie to: obniżenie dopuszczalnej prędkości na autostradach o co najmniej 10 km/h., tańszy transport publiczny i zachęcenie do mikromobilności, chodzenia pieszo i jazdy na rowerze oraz wprowadzenie naprzemiennego użytkowania samochodów prywatnych w miastach.
Źródło: Fundaja WiseEuropa