Samolot

i

Autor: pixabay.com Czy rynek lotnictwa czeka rewolucja?

ciekawostka

Nowy trend w podróżowaniu samolotem. Czym jest "raw dogging"?

2024-09-05 8:15

W dobie nieustannego bodźcowania, gdy podróżowanie często wiąże się z muzyką w słuchawkach, filmami na tabletach czy książkami w ręku, pojawia się nowy trend, który zyskuje coraz większe zainteresowanie. Mowa o "raw dogging", czyli sztuce przeżywania podróży w sposób prosty i autentyczny, bez dodatkowych zajęć czy zewnętrznych rozproszeń.

Raw dogging, czyli "nicnierobienie"

Raw dogging to nie tylko metoda, ale i filozofia. Polega na świadomym rezygnowaniu z multimedialnych bodźców na rzecz zanurzenia się w otaczającym świecie. Przeżywanie trasy w ten sposób staje się okazją do głębszego zrozumienia miejsca, poprzez bezpośrednie doświadczanie dźwięków, zapachów i widoków. To powrót do korzeni podróżowania, kiedy to każdy kilometr był pełen emocji i wrażeń.

I choć sam trend zapowiadał się dobrze, to w niektórych przypadkach zaczął przybierać skrajne formy. Jak podaje WP.pl, zdarzało się, że pasażerowie podczas lotu odmawiali sobie jedzenia, picia, korzystania z toalety oraz spania. Część z tych osób nawet nie wstawała z miejsca przez kilkanaście godzin trwania lotu.

"W zeszłym roku odbyłem 15-godzinny lot, bez filmów, muzyki, snu – tylko mapa lotu. Nie byłem w toalecie, ani nawet nie wstałem, żeby kogoś przepuścić ", "13-godzinny lot, cały czas oglądając kamerę pokładową", "Mogę to przebić. 15-godzinny lot z Australii do Dubaju. Bez posiłku, bez filmu, bez snu, ledwo nawet poruszałem głową", "Mój szef powiedział mi, że jeździ w długie, 9-godzinne trasy bez muzyki", "Przejechałem 13-godzinny kurs megabusem bez naładowanego telefonu i książki, i naprawdę nauczyło mnie to doceniać różne bodźce"

- brzmią komentarze cytowane przez portal, które można znaleźć na Tik Toku.

Eksperci i lekarze zwracają uwagę na niebezpieczeństwo tego kontrowersyjnego trendu. Należy pamiętać, że takie wielogodzinne siedzenie w miejscu bez ruchu ma zły wpływ na nasz organizm.

To idioci. Cyfrowy detoks może pomóc, ale cała reszta jest sprzeczna z zaleceniami medycznymi. Jeśli się nie ruszasz, narażasz się na ryzyko zakrzepicy żył głębokich, która jest spotęgowana przez odwodnienie

- mówił w rozmowie z portalem BBC dr Gill Jenkins, lekarz rodzinny, który pracuje również jako członek eskorty medycznej w karetce powietrznej.

Rozpoznaj piosenkę Dawida Kwiatkowskiego po kadrze z teledysku

Pytanie 1 z 9
Z jakiego teledysku pochodzi ten kadr?
Dawid Kwiatkowski teledysk
Marsz po tragicznym wypadku na Woronicza. "Nazywajmy te rzeczy morderstwami, a nie wypadkami"