Zakaz fotografowania obiektów w Trójmieście

i

Autor: Anna Kobryń, gov.pl

wiadomości

Zakaz fotografowania rozszerzony. Jakie obiekty w Trójmieście trafiły na listę?

2025-04-25 14:28

Od 17 kwietnia obowiązuje rozporządzenie szefa MON w sprawie zakazu fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy umożliwiają służbom interwencję i nakładanie kar – grzywny lub aresztu – za fotografowanie lub nagrywania takich miejsc. Których miejsc w Trójmieście nie można już fotografować bez zgody?

Rozporządzenie szefa MON wprowadza zasady wydawania pozwoleń na robienie zdjęć jednostkom wojskowym i obiektom infrastruktury krytycznej. Określa też, jak te obiekty mają być oznaczone. Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 3 kwietnia.

Daje ono podstawę prawną do interwencji organów porządkowych (cywilnych i wojskowych) w stosunku do osób, które bez zezwolenia fotografują, filmują lub utrwalają w inny sposób obraz lub wizerunek obiektów, osób lub ruchomości obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektów resortu obrony narodowej oraz obiektów infrastruktury krytycznej. Zakaz fotografowania obejmuje wszelkie sposoby utrwalania, fotografowania i filmowania zarówno z poziomu terenu, jak i z powietrza. Regulacja dotyczy organów, instytucji, formacji, przedsiębiorców lub jednostek organizacyjnych, w których właściwości znajdują się obiekty.

Trójmiasto Radio ESKA Google News

Widzisz ten znak? Nie rób zdjęć! WZÓR

W rozporządzeniu opublikowano wzór znaku, który umieszczony jest przy obiektach z zakazem fotografowania i filmowania.

Znak zakazu fotografowania stanowi biała tablica w kształcie kwadratu o boku 60 cm, z czerwoną obwódką o szerokości 3,35 cm, z umieszczonym na górze napisem „ZAKAZ” złożonym z liter w czarnym kolorze o wysokości 7,45 cm oraz z umieszczonym pod nim napisem „FOTOGRAFOWANIA” złożonym z liter w czarnym kolorze o wysokości 3,35 cm, z umieszczonymi poniżej na środku trzema czarno-białymi rysunkami na białym tle obrazującymi aparat fotograficzny, kamerę oraz telefon komórkowy, znajdującymi się w trzech okręgach o średnicy 16 cm, z czerwoną obwódką o szerokości 1,5 cm, przekreślonymi po skosie od lewej górnej części okręgu do prawej dolnej części okręgu czerwoną linią o szerokości 1,5 cm. Pod rysunkami umieszcza się napisy w czterech językach obcych złożone z liter w czarnym kolorze o wysokości 2,24 cm, będące tłumaczeniem napisu „ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA” na język angielski, niemiecki, rosyjski i arabski.

Zakaz fotografowania znak

i

Autor: gov.pl

W tych miejscach w Trójmieście nie zrobisz zdjęć. Lista obiektów objętych zakazem

W rozporządzeniu mowa o obiektach szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektach resortu obrony narodowej nieuznane za obiekty szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa, obiektach infrastruktury krytycznej oraz osobach i ruchomościach znajdujące się na terenie tych obiektów.

Infrastruktura krytyczna pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu państwa i życiu jego obywateli. W wyniku zdarzeń spowodowanych siłami natury lub będących konsekwencją działań człowieka, infrastruktura krytyczna może być zniszczona, uszkodzona, a jej działanie może ulec zakłóceniu, przez co zagrożone może być życie i mienie obywateli.

Infrastruktura krytyczna obejmuje systemy:

  • zaopatrzenia w energię, surowce energetyczne i paliwa,
  • łączności,
  • sieci teleinformatycznych,
  • finansowe,
  • zaopatrzenia w żywność,
  • zaopatrzenia w wodę,
  • ochrony zdrowia,
  • transportowe,
  • ratownicze,
  • zapewniające ciągłość działania administracji publicznej,
  • produkcji, składowania, przechowywania i stosowania substancji chemicznych i promieniotwórczych, w tym rurociągi substancji niebezpiecznych.

W Trójmieście są to m.in.:

  • obiekty wojskowe,
  • lotniska wojskowe,
  • obiekty Marynarki Wojennej,
  • porty morskie
  • placówki Straży Granicznej.

Jeśli robisz zdjęcie w pobliżu obiektu, który może być na liście z zakazem fotografowania, rozejrzyj się, czy nie ma tam znaku zakazu.  

Potrzebujesz zrobić zdjęcie? Złóż wniosek WZÓR WNIOSKU

Nowe przepisy przewidują też, jak zrobić w tych miejscach zdjęcie lub nagranie zgodnie z prawem – należy wówczas wystąpić o zezwolenie do organu, który zarządza obiektem. Można zrobić to na piśmie lub elektronicznie (z kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym). Wniosek musi zawierać:

  • dane osobowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania i do korespondencji, numer i serię dokumentu tożsamości,
  • nazwę, dane i adres podmiotu, jeżeli wnioskujący reprezentuje np. firmę lub organizację;
  • przyczynę ubiegania się zezwolenie oraz nazwę i adres obiektu, którego dotyczy wniosek;
  • termin realizacji.

Według rozporządzenia, właściwy organ zajmujący się ochroną danego obiektu wydaje zezwolenia w terminie do 14 dni od doręczenia wniosku. Nadal fotografować lub filmować bez zezwolenia będzie można za to w kilku przypadkach, między innymi:

  • na potrzeby dokumentowania stanu technicznego, remontów, inspekcji, audytu, kontroli czy działań marketingowych dla zarządcy obiektu;
  • przy dokumentowaniu np. podpisywania ważnych umów przez zagraniczne delegacje, konferencji prasowych lub nagrywaniu wywiadów;
  • w ramach prac geodezyjnych (w określonym w rozporządzeniu zakresie)
  • podczas działań ratowniczych straży pożarnej;
  • podczas realizacji zadań służbowych przez funkcjonariuszy policji, straży granicznej, Służby Ochrony Państwa, służb specjalnych, organów ścigania, sądy i prokuraturę czy na potrzeby informacyjne dowódcy jednostki wojskowej (oraz innych, wymienionych w rozporządzeniu).

Kara za fotografowanie obiektów z zakazem. Grzywna lub areszt

Fotografowanie bez zezwolenia tych obiektów będzie traktowane jako wykroczenie – grozić za to będzie grzywna albo areszt.

Wcześniej, z powodu braku odpowiednich oznaczeń, służby nie były w stanie egzekwować takich zakazów.

GALERIA: Budynek Dworca PKS Gdańsk. Jego san jest tragiczny

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. ORP "Sokół" już dostępny dla turystów